Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Внимавайте с връщането към спорта, има опасност от скъсване на коленни връзки, съветват доктори

На снимката са д-р Денчо Кавалджиев и д-р Иван Зайков, отляво надясно.

Системното обездвижване, последвано от непремерено завръщане към спортна активност, често води до травми на опорно-двигателния апарат. Особено при хора, които не са активни спортисти, а тренират „за здраве“ само в неделя. Характерна такава група например са младите мъже, събиращи се да играят футбол с приятели през уикенда. Физически неподготвени за усилието, на което се подлагат, те често се озовават в Спешно отделение с травми от различно естество, разказват ортопедите в УМБАЛ Бургас.

В последните години отделението е въвело успешно различни техники за възстановяване на коленните увреди, включително и  пластика на кръстните връзки – артроскопска операция, при която посредством миниинвазивен достъп пластично се възстановяват увредените структури. В повечето случаи  операцията се извършва с регионална упойка, при която пациентът е в съзнание през цялото време. Целта е да се намали болничният престой и човекът да се върне към ежедневния си начин на живот възможно най-бързо, разказва д-р Денчо Кавалджиев, специалист-ортопед в УМБАЛ Бургас и МЦ „Св. Николай Чудотворец“.

„Пациентите , които обикновено оперираме поради скъсване на коленни връзки и менискуси, са от един и същ профил – млади и активни хора, получили травмата от пренапрежение или неправилно проведена тренировка. Мъжете и жените са еднакво податливи на такива травми.  Независимо от давността на травмата, в повечето от случаите изходът от операцията е успешен“, добавя той, но съветва пациентите да не чакат, тъй като при увреждане на връзковия апарат се стига до ранно износване на ставата, болки и неудобства в ежедневието.

Внезапна болка, подуване на коляното, нестабилност, чувство на разместване – това са най-честите симптоми, съпътстващи увредата на коленни връзки. Най-съвременният метод за поставяне на диагнозата е ядрено-магнитният резонанс, какъвто е наличен в УМБАЛ Бургас.

„След операцията няма обездвижване, още от следващия ден пациентът започва рехабилитация и бързо се връща към обичайния си начин на живот“, добавя д-р Иван Зайков, един от основоположниците на артроскопската хирургия в Отделението по ортопедия и травматология на УМБАЛ Бургас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 1200 души са обжалвали намалена под 50% инвалидност, определена от ТЕЛК

Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..

публикувано на 05.11.24 в 09:36

Промени в Закона за лекарствата са публикувани за обществено обсъждане

Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..

публикувано на 31.10.24 в 08:06

Министерският съвет отпусна 336 000 лв за кръвния център в Бургас

Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..

публикувано на 30.10.24 в 15:03

И при новородени се среща заболяването катаракта

Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..

публикувано на 30.10.24 в 08:30
д-р Светослав Гогов, Силвия Илиева и съпругът й Александър.

Бивш ученик на Немската гимназия спаси неин преподавател, приет в УМБАЛ - Бургас

В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител  по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..

публикувано на 29.10.24 в 09:42
Снимката е илюстративна

Безплатни прегледи за пет хронични незаразни заболявания започват в Бургас

Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести.  Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..

публикувано на 28.10.24 в 11:20

85 бургазлийки преминаха през безплатните прегледи за рак на маточната шийка

Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..

публикувано на 28.10.24 в 09:43