Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът в Созопол иска ясни правила за озвучаването след 23.00 ч.


Озвучаването на открити пространства след 23.00 часа противопостави бизнеса в Созопол. Това стана по време на среща с местната администрация, представители на РЗИ и БАБХ. Причината е, че от тази година влизат в сила промените в Закона за защита от шума. Според собствениците на заведения не е редно да се налагат санкции, ако в заведенията се пуска музика след 23.00 ч. Според хотелиерите, по-голямата част от туристите в Созопол искат да си почиват на спокойствие. Друг проблем за ресторантьорите се оказа третирането и обработването на отпадъците от животински произход.

По време на срещата собствениците на заведения посочиха, че мярката за шума пречи на бизнеса им, който в момента е затруднен и заради ситуацията с коронавируса. От бранша обясниха, че промените в Закона са необмислени и предпочитат да се върне старата версия. При нея, шумът се измерва след 23.00 часа и според нивото, се налагат санкции.

„20 юни е, а си говорим как ще работим през този сезон. Знаете какво е Созопол без туристи. Масово туристите идват тук заради ентъртеймънта, никой не идва да гледа Некропола“, обясни Лъчезар Захариев, собственик на клуб на къмпинг „Градина“.

Според хотелиерите обаче туристите в Созопол искат да почиват на спокойствие.

 „От 90 % от резервациите, които съм получила, всички изрично споменават, че искат осигуряване на тихо помещение“, обясни Султана Душкова, собственик на туристически комплекс с апартаменти.

Част от хората посочиха, че трябва да се направи стратегия какви туристи да привлича Созопол:

„Искат туристи, които ще купуват алкохол и други вещества. Ние искаме друг тип туристи.“

„Ние имаме патриархален туризъм – тати, мама и детето, имаме и младежи. Трябва да уважим всички наши гости. Тук не вървят чалги, а характера на нашия град. Трябва да се направи карта на града за шумовите разлики. След 00.00 ч. е нормално в Созопол да се спира музиката. 23.00 ч. е рано. Трябва да се обособят местата, където туристът може да отиде като иска да пие една ракия - локалчета, където може да има шум.“

От Община Созопол обясниха, че в момента се изготвя стратегическа карта на шума, но тя няма да бъде завършена през тази година. Друг проблем за туристическия бранш се оказват сигналите за шум, които се подават на тел 112. Заради тях се налага заведенията да бъдат затворени за няколко дни. Собствениците на заведения обясниха, че дори се подават сигнали от хора, които се намират далеч от конкретното заведение. Имало е случаи те да бъдат и от други градове като София.

„В Закона за шума не се коментира измерване, а озвучаване“,  директорът на полицията в Созопол главен инспектор Живко Даскалов. Той допълни, че се предвиждат санкции по Наредбата на Общината и за тези, които през нощта пеят или викат на обществени места. „За всеки един сигнал ние извършваме проверка. Не пишем акт веднага. Снема се сведения от гражданина, който е подал сигнал. Ни най-малко имаме желание да пишем актове и да затваряме заведения, но няма как да не си изпълним правомощията по Закон“, обясни Даскалов.

По време на срещата ресторантьорите и хотелиерите поискаха ясни правила при третирането и извозването на страничните животински продукти (СЖП). Според тях фирмите, с които са сключили договори за транспортирането им не си вършат работата. По този начин отпадъците се изсипвали в общите контейнери, които не са предвидени за тази цел. Това предизвиквало неприятни миризми по улиците, има и санкции за собствениците на заведенията.

Хората обясниха:

„Трябва да има специализиран превоз, който да минава всеки ден и да събира този боклук“.

„Има 15 или 20 фирми, които обслужват заведенията ни. Взимат по 120-150 лв. на година, а не знаем къде се съхранява отпадъкът, къде се изхвърля и в какво състояние е“.

Д-р Ваня Дражева от местната структура на БАБХ обясни, че фирмите, които са лицензирани да транспортират СЖП могат да правят това единствено в обекти, които също имат лиценз за преработка на тези отпадъци. „На територията на Бургас няма такъв обект. Не зависи от държавния контролен орган колко такива обекта ще има. Фирмите за транспорт на СЖП не са една или две, ресторантьорите имат право да изберат с коя да сключат договор“, допълни тя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Облекчен визов режим ще улеснява туристите от Турция  

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..

публикувано на 23.07.25 в 14:00
Архив

По-високи зърнени добиви в Ямболско

Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани.  Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар.  При ечемика средните добиви са около 580 кг от..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15