13-килограмов карцином на яйчника извадиха акушер-гинеколозите от университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. За късмет на 49-годишната пациентка, туморът е с начални метастази в коремната кухина и прогнозите са оптимистични. В последните години рутинното опериране на онкоболни пациенти в Бургас направи възможно подобни операции да бъдат извършвани успешно. Пет дни след операцията пациентката е в добро състояние, раздвижва се и очаква скоро да бъде изписана.
„В последно време наблюдавам увеличаване на пациентки с гинекологични злокачествени образувания. Само за месец през болницата са оперирани 7 пациентки със злокачествени заболявания на гениталиите. Напомням, че ракът на яйчника е седмият най-разпространен рак при жените и при него липсва ранна симптоматика. Това го прави късно откриваем, което не е в полза на пациента. Апелирам към отговорно поведение на жените към здравето си и дори да няма притеснителни симптоми, да не пропускат своя ежегоден профилактичен преглед.“ коментира началникът на отделението по акушерство и гинекология в болницата доц. д-р Хубчев.
„Всички те за мен са ангели, моите ангели, които ми спасиха живота и ми дадоха възможност да продължа да мисля за бъдещето. Защото в един момент мислех, че всичко е свършило и бъдеще за мен няма.“ със сълзи на очи благодари на своите спасители пациентката.
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това съобщават от Информационно обслужване, което разработи и администрира платформата. До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те са заменили хартиения..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред журналисти здравният министър д-р Галя Кондева. 350 хиляди дози ваксини срещу сезонния грип е осигурило Министерството на здравеопазването, като 80 % от тях вече са поставени. Чрез Националната програма за..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на Родилно отделение . Дарението бе връчено на старшата акушерка на отделението Руска Ганчева от Петър Минков - председател на асоциацията и Андон Павлов - член на Управителния съвет. То се състои от два..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред..
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1..