Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутати предлагат едрите земевладелци да бъдат облагани с данък

Снимката е илюстративна.
Снимка: БГНЕС



Законопроект за облагане с данък на едрите земевладелци е внесен в Народното събрание от групата на Обединените патриоти. Предвижда се мярката да се отнася за тези, които притежават повече от 20 000 дка земеделска земя. Според разчетите на ВМРО приходите от новия данък ще достигнат до 40 млн. лв. на година, тъй като 4,5 млн. дка земя са собственост на 61 юридически и физически лица в страната. „Основният мотив за внасянето на законопроекта е, че през последните години наблюдаваме сериозно окрупняване на земеделската собственост. На практика тя се превърна в инвестиционен инструмент, който носи изключително висока доходност, обясни Искрен Веселинов от ВМРО.

Предложението е новият налог да бъде местен данък върху собствеността, който да влиза в общинските бюджети. „Предвиждаме това да бъде диференцирана ставка според категорията на земята като между 1 лв. и 10 лв. на 1 дка да е облагането. Идеята е, че рентите в страната се движат между 30 лв. – 100 лв. на 1 дка. На практика една ставка от 10 лв. в място, където 100 лв. е рентата, представлява обичайния 10 % данък върху доходите, който е универсален за всички видове икономическа дейност. Местните общински съвети ще решат каква ще бъде ставката, но това ще бъде таванът“, допълни той.

От Асоциацията на собствениците на земеделски земи се обявиха против тази мярка. Според тях не е сега моментът да се налага този данък, заради кризата с коронавируса. „Въпросният законопроект се очаква да бъде разглеждан в момент, в който българските земеделски производители са изправени пред тежки изпитания, както с оглед на спада в икономическата активност поради глобалната пандемия, така и с оглед на изключително слабата реколта поради променящите се в неблагоприятна посока климатични условия“, се посочва в становището на Асоциацията. Според тях предложеният законопроект е дискриминационен, защото е възможно да се създаде неравнопоставеност между земеделците.

Други обаче смятат, че мярката е правилна. Според земеделския производител Иван Кузманов тя дори е закъсняла. „Това, с което навредиха едрите земеделци едва ли ще може да се поправи с този закон. Законопроектът е адекватен. Налага се да има нещо подобно. Той е насочен срещу силните на деня. Има монопол не само в зърнопроизводството, но и в изкупуването на продукцията. Когато има монопол, държавата трябва да се намеси. Основната й грижа е да мисли за средната класа“, посочи Кузманов.

Предстоят дебати по законопроекта. Очаква се през есента той да премине на първо четене в Народното събрание.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

НАП: До 200 лева данък могат да се възстановят след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП.  Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...

публикувано на 07.02.25 в 10:30

Инвеститори искат концесия за минералната вода в село Стефан Караджово

Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..

публикувано на 07.02.25 в 09:10

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30