Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти предлагат мерки за подпомагане на туризма

Снимката е илюстративна.

Мерки за подпомагане на туризма предлагат от местната браншова камара. Причината е ситуацията с кризата заради коронавируса и загубите, които търпи бизнесът. От Бургаската регионална туристическа камара са изпратили писмо до компетентните институции. В него се посочва, че не са изпълнени част  от обещанията от страна на държавата за подпомагане на сектора.

„Първо, обеща да отпусне бърза помощ в рамките на 10 млн. лв. за първите кандидатствали по програмите на ИСУН. Започна една луда борба за първенство, едно чакане пред компютрите. Помощта обаче дойде след три-четири месеца. Дадени бяха обещания за друга помощ, последваха протести, искания, кръгли маси, предложения от страна на бизнеса. Никой не бе чут. Подкрепата за туристическия транспорт така и не дойде, въпреки обещанията. Липсва програма за екскурзоводите – свързващото звено, без която туризмът не може. Декември дойде, а дори идея няма как да се помогне на гидовете. Но обещание има. Туроператорите и турагентите - най-засегнатите в сектора, все още очакват обещаната помощ от 10 милиона – сума, крайно недостатъчна да осигури ликвидността на фирмите. След 9 месеца агония, без работа и оборотни средства, работодателите са изправени и пред предизвикателството да възстановяват средства на своите клиенти за неосъществени пътувания. Как е възможно това без помощ и нисколихвени кредити?“, се посочва писмото на експертите.

Бургаската регионална туристическа камара и Националното сдружение „Случаен превоз“ искат да се вземат адекватни мерки за спасяване на сектора в следните направления:

1. Промяна на мярката 60/40 на 80/20, както това направиха много европейски страни и въведоха 90/10 или 85/15, поради липса на оборотни средства цяла година.

2. Държавата да поеме общественото осигуряване за дейностите – хотелиерство, ресторантьорство, ТО и ТА дейност, заетите в случайния превоз и екскурзоводите.

3. Министерството на туризма договори 50 млн. лв. от Министерство на финансите за подпомагане на туроператорите и турагенти. От схемите за подпомагане са изключени екскурзоводите и туристическият превоз, както и туроператори и туристически агенти, регистрирани през януари и февруари 2020-а, които нямат никакъв оборот. Не е ясно на такава подкрепа те могат да разчитат?

4. Бърза и неотложна помощ за не по-малко от 50% от оборота за декември 2019 г. за всички звена в сектора.

5. Директната помощ за наетите в туризма да бъде диференцирана както следва:

А) за напълно затворени професии, каквито са ТО, ТА, екскурзоводите и работещите в

случаен превоз;

Б) за частично затворените, чиито обороти бележат спад с повече от 50% в сравнение с 2019 г.

6. До края на декември правителството на Република България да разработи конкретни мерки, ако пандемията продължи и през първото тримесечие на 2021 г. Към тези мерки да се включат всички звена в сектор „Туризъм“ и „Случаен превоз“.

7. Министерството на туризма да систематизира направените предложения от туристическия бранш за устойчиво развитие за периода 2021-2023 г. и да ги предостави за обществено обсъждане.

8. Министерството на туризма съвместно с туристическия бранш да разработи нова търговска и рекламна политика в периода на пандемията от COVID-19, която да обхваща и периода след стабилизиране на бранша 2023-2024 г.

9. Да се увеличат субсидиите на 100% за следващата година, ако влезем в трета и четвърта вълна на COVID-19.

10. Самоосигуряващите се управители на ООД/ ЕООД, които вече 9 месеца са оставени без всякаква социална и финансова помощ и не попадат в обхвата на програмите на МТСП, също трябва да получат по 24 лв. на ден.

11. Достъп до „евтини кредити“, гарантирани от ББР. Търговските банки предлагат кредити, гарантирани от ББР, с висок лихвен процент. Искаме с намесата на правителството той да падне с няколко процентни пункта до 2 на сто.

12. Още веднъж настояваме за облекчаване на визовия режим за руснаци, беларусци, турци и други от трети страни. Не искаме те изцяло да бъдат премахнати, а да бъдат електронни, което ще улесни желаещите да посетят страната ни.

13. СПА и балнео курортите ни да бъдат сертифицирани като „европейска здравна туристическа дестинация“, за да дойдат европейците при нас. Но преди това е необходима адекватна инфраструктура.

14. Общинските съвети на 256 общини в Република България на свои заседания да облекчат затворените поради COVID-19 фирми в следните направления:

А) диференциран данък за придобиване на имущество според оценката;

Б) освобождаване от такса „битови отпадъци“ до 100 дни след излизане от пандемията;

В) освобождаване от патентен данък за последното тримесечие на 2020 г., от лихви за данъци и такси за краткосрочни задължения на фирми и граждани.

Много подходящ е примерът на Гърция. Правителството свали данъци, намали осигурителните вноски, пое част от наемите, отмени вноската „Солидарност“ за субсидиране на 100 000 нови работни места, за които държавата ще покрива осигурителните вноски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туроператорите отчитат увеличение на туристите през летния сезон

Увеличение на туристите през летния сезон отчитат туроператорите, които организират входящия туризъм за България. Добри са прогнозите и за предстоящия зимен сезон.  Най-много са били туристите от Румъния, Полша, Чехия, Великобритания и Германия, каза Иван Грошев - председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. "Английският пазар показва..

публикувано на 05.10.24 в 14:19

Сдружението за модерна търговия: Големите вериги са готови за еврото

В значителна степен големите търговски вериги са готови за въвеждане на еврото, отчетоха от Сдружението за модерна търговия, което обединява 750 обекта за продажба на хранителни и битови стоки в цялата страна. Пред журналисти във Враца от сдружението прогнозираха, че след обявяване на евентуална дата за приемане на страната ни в еврозоната, за веригите..

публикувано на 05.10.24 в 08:17

Обсъдиха проблемите с водата в Крушаре

Проблемите с водоподаването в село Крушаре бяха обсъдени днес по време на среща при кмета Стефан Радев в Община Сливен с директора на ВиК Пламен Трифонов, кмета на Крушаре Димо Станков и жители на селото. Заради честите аварии по старата водопреносна мрежа в Крушаре често няма вода, разрушава се инфраструктурата и това е проблем за живеещите там...

публикувано на 04.10.24 в 14:56
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:56

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32