Със заповед на министъра на здравеопазването бързите антигенни тестове от днес се добавят като лабораторен критерий в дефиницията за случай на COVID-19, което създава допълнителна възможност за лабораторна диагностика на заболяването в страната.
Лицата с положителен антигенен тест щe бъдaт отчитани като потвърдени случаи на СОVID-19 в Единния информационен портал и ще подлежат на 14-дневна изолация, а техните близки контактни лица - на 10-дневна карантина по реда, прилаган и при случаите, потвърдени с PCR тестове.
Провеждането на бързи антигенни тестове ще се извършва от лечебни заведения (самостоятелни медико-диагностични лаборатории, медицински и диагностично-консултативни центрове, лечебни заведения за болнична помощ, центрове за спешна медицинска помощ, комплексни онкологични центрове) и РЗИ.
Прилагането на бърз антигенен тест следва да се извършва съобразно посочените в заповедта критерии, които включват при болни лица - провеждане в рамките на 5 дни от началото на клиничната картина, а при контактни лица - в рамките на 7 дни от последния контакт със заразен с коронавирус.
При лица с наличие на клинични симптоми, отговарящи на критериите за COVID-19, и отрицателен резултат от бърз антигенен тест, следва да се проведе изследване по метода PCR, а при невъзможност да се извърши нов бърз антигенен тест след 2-4 дни.
Направените до момента бързи антигенни тестове няма да се включат със задна дата в официалните данни за потвърдените в страната случаи.
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители. Според приетите текстове..
5000 лв. заплата ще получават специализантите в една от частните бургаски болници. Месечното възнаграждение ще е без обвързващ договор след приключване на специализацията те да остават на работа в здравното заведение. Осигуреното възнаграждение е над два пъти по-високо от минималната стартова сума, за която настояха при протестите си младите..
Община Бургас ще осигурява финансова подкрепа за лекарите, които специализират в общинските лечебни заведения. Администрацията предвижда да отпусне по 2000 лв. на година за целия курс на обучението им. Инициативата е част от дългосрочната общинска стратегия за задържане и развитие на медицинските кадри и подобряване на здравните услуги в..
Кампания за безплатни профилактични прегледи при клиничен хематолог ще се проведе в УМБАЛ Бургас. Прегледите започват на 14 юли, като за тях е необходимо предварително записване на телефон 0879 357 591 от 18:00 до 19:30 ч. Прегледите са насочени към пациенти с установена или подозирана анемия, съмнения за злокачествени хематологични..
Болничните асоциации се включват в обсъждането на нормативни промени в правилата за специализациите в здравната система. Те ще участват във втората среща на работната група, създадена да подготви такива промени, по настояване на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Миналата седмица в работната група беше обсъдена идеята за провеждане на..
„Летните вирусни инфекции са многообразни и се характеризират с различни прояви, от хрема, болки в гърлото, кашлица, температура, до стомашно-чревен дискомфорт и диария“, казва бургаският общопрактикуващ лекар Пламен Панайотов. Той съобщи, че в момента се наблюдава минимално и съвсем обичайно за сезона повишаване на вирусни инфекции свързани с..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални..