Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата програма „Еразъм +" - повече възможности за обучение и образование

Европейският парламент гласува отпускането на 26,2 млрд. евро за периода 2021-27 г.

| обновено на 31.05.21 в 09:03

Новата програма „Еразъм +" е с увеличен бюджет. Европейският парламент гласува отпускането на 26,2 млрд. евро за периода 2021-27 г. Те ще дадат възможности за развитието на повече млади хора и подобряване на шансовете им да намерят работа. Програмата оказва влияние и върху развитието на образованието, което трябва да е да стане по качествено и професионално ориентирано.

Около 10 млн. души - студенти, учители и преподаватели, ще имат възможност да се включат през следващите седем години, съобщи българският еврокомисар Мария Габриел след постигнатото политическо споразумение между Европейския парламент и държавите - членки на ЕС относно новата програма:

„Аз мисля, че “Еразъм +" е уникална програма, която дава житейски опит и подпомага за формиране на критична мисъл, така че да се отсява важното в цифровото общество!“

Положителна оценка на програмата дава доц. д-р Мария Нейчева от Бургаския свободен университет. Тя е зам. декан на Центъра за икономически науки във висшето училище и е единствения български експерт, включен в специална група по качеството на инвестициите в образованието и обучението, която бе създадена в началото на тази година към Европейския парламент . Тази група трябва да предостави анализ за въздействието, разходите и предизвикателствата, свързани с политиките в областта на образованието и обучението. Ще бъдат дадени и препоръки за ключови мерки с цел подобряване на ефективността от националните и регионални инвестиции в ЕС.

„Тази програма е предизвикателство за студентите и преподавателите. Ние от БСУ работим в различни аспекти на “Еразъм +"  – проекти, преподавателска мобилност, студентска мобилност. Обмяната на опит и добри практики е плюс в нашата дейност, за да можем да ползваме световния опит в обучението, а и да покажем нашите постижения в това направление.“

Над 9 милиона души са взели участие в програмата от създаването й, а само за 2019 г.  участниците са близо 940 000 души. “Еразъм +"  обхваща 33 страни - всички страни от ЕС плюс Турция, Северна Македония, Сърбия, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, и е отворена за партньорски страни от целия свят.

„Тази програма дава възможност за цифрово образование , устойчиво развитие и развитие на образованието , като тя доказва че качество и скорост не си противоречат“, каза още еврокомисарят Мария Габриел.

Ще се насърчава участието на хора с увреждания и по-малки възможности, включително чрез подкрепа за мобилност, езиково обучение, оказване на административно съдействие и осигуряване на възможности за електронно обучение.“Еразъм +" ще подпомага зеления преход и цифровизацията в Европа и ще насърчава здравословен начин на живот и придобиване на нови знания и умения през целия живот.

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Центърът за млади таланти с предизвикателство към четвъртокласниците на Бургас

Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Фондация „Пътеки към бъдещето“ награди 9 надарени ученици

Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година.  Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..

публикувано на 18.02.25 в 15:35

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00