Срокът за предложения за проектонаредбата за къмпингуване извън регламентираните за това места изтича. (вижте подробности тук) Редица институции и експерти се обявиха против документа, публикуван на страницата на регионалното министерство.
Немалко несъответствия има в проекта за наредбата за къмпингуването по Черноморието, коментира Йоан Каратерзиян, председател на Камарата на геодезистите в България и част от сдружението „Да запазим Корал“. В нея има противоречия с други закони, поясни той:
„Има текстове, които регламентират, че можело да се ограждат, видиш ли, имотите. Пък по Закона за горите огради не могат да се поставят. Трябвало да бъдат на три метра, можело да заемат до 70% от площта. Като имате предвид, че в зона „А“ строителството не може да бъде на повече от 20% от площта, да речем. Има ето такива глупости, ще ги нарека, без да се свеня, които са недопустими“, коментира той.
Не е спазена и законовата процедура да се изготви и публикува оценка за въздействие от наредбата, добави Йоан Каратерзиян. Именно тя би посочила всички подобни несъответствия.
С проектонаредбата се регламентира въпроса с нелегалното или свободното къмпингуване, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев. В нея има и редица неясноти за нас, като общинска администрация, предвид контролните и документални функции, които се вменяват, поясни той:
„Когато се вменяват нови отговорности и задължения на съответната администрация, тя трябва да има необходимия ресурс, за да може да е адекватна на очакванията, които са към нея и на отговорностите, които са ѝ вменени. Защото ще дойде време, в което ние, като кметове, ако нямаме ресурс да осъществяваме необходимия контрол, ще почнат да валят едни актове срещу нас. Тоест – държавата ще си измие ръцете отново с нас. Ако искат да има такава наредба, по този начин да бъде регламентирана, нека държавата да бъде така добра и да каже откъде ние да вземем ресурса, необходим за контрол. Защото това са едни четири месеца, в които ние трябва да отделим сериозен човешки ресурс, а и не само, за контрол на дейността по тази наредба“, посочи Янакиев.
Той добави, че регламент е необходим, защото много туристи почиват по този начин и спазват правилата, но има и доста такива, които не го правят.
Проектонаредбата е противоконституционна, корупционна и противоречи на смисъла на туризма, коментира Румен Драганов, председател на Института за оценки и анализи в туризма. Той, заедно с представители на още редица институции, се обявиха против документа и поискаха неговото оттегляне.
„Корупционни, защото кметовете на общините, които са вносители и инициатори на идеите, които са вътре в тази наредба и техните главни архитекти, се чудят откъде да смъкнат допълнителни пари за всякакви такива практики, от които някой да иска от някой някакво разрешение и някаква бележчица, някакви неща и да се чувства виновен за това, че си живее живота. И това понеже го наблюдаваме години наред и видяхме какви унищожения направиха точно с корупционни схеми същите тези кметове и главни архитекти и никакво доверие по отношение на техните крупни идеи, като това – как да пречат на българския туризъм в частта къмпингувене“, коментира експертът.
За да се реши този проблем, трябва да се помисли като от хора за хора, посочи Румен Драганов. Тоест – да се върви в посока как да бъдат осигурени най-добрите условия за подобен вид туристи, добави той.
Интервюта с тримата можете да чуете в прикачените файлове.Инвестициите в жп инфраструктура по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна надхвърлят 3 млрд. лева. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването на "Железопътен форум-2024". Размерът на средствата включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в..
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях. Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..
Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..
Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия...
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено..
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа..