Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Расте интересът към къщите в селата и кварталите около Бургас

Снимката е илюстративна.



Значително се е повишило търсенето на недвижими имоти в Бургас през тази година. Една от причините за това е ситуацията заради коронакризата, но не само. Промяната в предлаганите услуги на банките също оказва влияние. Данните показват и че доходите на българите са се повишили в последните години. Центърът на Бургас, комплекс „Лазур“, района около „Славейков“ и „Изгрев“ са сред най-атрактивните в града. Това коментира Анджелика Ковалева, управител на агенция за недвижими имоти в Бургас.

„Има определена тенденция след началото на пандемията. Хората започнаха да се преместват от по-населени места към по-малко населени. За Бургас означава, че излизат по квартали с по-ниско застрояване. Квартал „Сарафово“ е една предпочитана дестинация, както и районите около „Ветрен“ и „Банево“, поясни тя. През последната година в тези райони са разпродадени къщи, които са били предлагани на пазара между 3 и 5 години.

Според брокера, коронакризата е променила нагласите на купувачите на недвижими имоти. Наблюдава се тенденция, че те търсят жилища с повече стаи, които са по –просторни. Тези, които искат да инвестират в закупуването на имот пък търсят по-малки апартаменти. „Те гледат как да запазят парите, които имат, защото банките вече не дават добри лихви по депозитите, други съвсем не предлагат подобна услуга. Очаква се да навлезем в еврозоната, което също поражда опасения какво ще стане с парите. Имаме и не много стабилна политическа обстановка. Всичко това провокира българина да инвестира в нещо сигурно, т.е. в имот. Купувачите гледат в момента ликвидността, защото тенденциите сега са, че двустайните и по-малки жилища са по-лесно продаваеми“, обясни Ковалева. Тя допълни, че хората се интересуват както за колко пари ще отдадат под наем един имот, така и ако им потрябват средства колко бързо ще могат да го продадат.

В момента специалистите наблюдават и друга тенденция – цикълът на сделките с недвижими имоти е доста по-кратък. Това се случва за около 60 дни, поясни Анджелика Ковалева.

През последната година в Бургас се строят по-малки апартаменти, предимно двустайни. Това посочват от Националната асоциация на строителните предприемачи. Цените на част от имотите в центъра на града вече се доближават до тези в столицата. Около 120 нови проекта са започнали в началото на тази година в Бургас. В момента все по-популярни се оказват затворените жилищни комплекси.

През първото тримесечие на тази година в Бургас са въведени в експлоатация 69 жилищни сгради. Сходна е била статистиката за същия период миналата година, но има спад с 19 % спрямо 2019 г. Това посочи Николай Ламбуров от Националната асоциация на строителните предприемачи. Все по-предпочитани се оказват затворените жилищни комплекси с апартаменти и къщи. „Такива се строят и ще се строят в района на „Сарафово“, по пътя към Поморие и в района на входа на Бургас от София. Има и такива проекти в самия град, но те са единици. Индексът на цените на нови жилища в Бургас за една пандемична година е нараснал с 5 % според националната статистика и е двойно над средното в страната. Клиентите вече са основно българи“, поясни Ламбуров.

Относно жилищните ваканционни проекти, предпочитан район се оказва община Созопол. „Конкретно около местността „Каваци“, там успешно се разгръща най-големият комплекс в региона. Реализират се още два проекта с апартаменти и няколко със серия къщи в местността „Буджака“, поясни той. Проблем обаче там се оказва изграждането на канализационна мрежа, подобряването на пътната инфраструктура и обособяването на общински паркинги. „Клиентите там са предимно българи, като интересното е, че голям процент от тях са лекари“, допълни той.

Интерес има и към района на Лозенец, но проектите там са по-малки – по единично се строят къщи, поясни Ламбуров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19