Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Расте интересът към къщите в селата и кварталите около Бургас

Снимката е илюстративна.



Значително се е повишило търсенето на недвижими имоти в Бургас през тази година. Една от причините за това е ситуацията заради коронакризата, но не само. Промяната в предлаганите услуги на банките също оказва влияние. Данните показват и че доходите на българите са се повишили в последните години. Центърът на Бургас, комплекс „Лазур“, района около „Славейков“ и „Изгрев“ са сред най-атрактивните в града. Това коментира Анджелика Ковалева, управител на агенция за недвижими имоти в Бургас.

„Има определена тенденция след началото на пандемията. Хората започнаха да се преместват от по-населени места към по-малко населени. За Бургас означава, че излизат по квартали с по-ниско застрояване. Квартал „Сарафово“ е една предпочитана дестинация, както и районите около „Ветрен“ и „Банево“, поясни тя. През последната година в тези райони са разпродадени къщи, които са били предлагани на пазара между 3 и 5 години.

Според брокера, коронакризата е променила нагласите на купувачите на недвижими имоти. Наблюдава се тенденция, че те търсят жилища с повече стаи, които са по –просторни. Тези, които искат да инвестират в закупуването на имот пък търсят по-малки апартаменти. „Те гледат как да запазят парите, които имат, защото банките вече не дават добри лихви по депозитите, други съвсем не предлагат подобна услуга. Очаква се да навлезем в еврозоната, което също поражда опасения какво ще стане с парите. Имаме и не много стабилна политическа обстановка. Всичко това провокира българина да инвестира в нещо сигурно, т.е. в имот. Купувачите гледат в момента ликвидността, защото тенденциите сега са, че двустайните и по-малки жилища са по-лесно продаваеми“, обясни Ковалева. Тя допълни, че хората се интересуват както за колко пари ще отдадат под наем един имот, така и ако им потрябват средства колко бързо ще могат да го продадат.

В момента специалистите наблюдават и друга тенденция – цикълът на сделките с недвижими имоти е доста по-кратък. Това се случва за около 60 дни, поясни Анджелика Ковалева.

През последната година в Бургас се строят по-малки апартаменти, предимно двустайни. Това посочват от Националната асоциация на строителните предприемачи. Цените на част от имотите в центъра на града вече се доближават до тези в столицата. Около 120 нови проекта са започнали в началото на тази година в Бургас. В момента все по-популярни се оказват затворените жилищни комплекси.

През първото тримесечие на тази година в Бургас са въведени в експлоатация 69 жилищни сгради. Сходна е била статистиката за същия период миналата година, но има спад с 19 % спрямо 2019 г. Това посочи Николай Ламбуров от Националната асоциация на строителните предприемачи. Все по-предпочитани се оказват затворените жилищни комплекси с апартаменти и къщи. „Такива се строят и ще се строят в района на „Сарафово“, по пътя към Поморие и в района на входа на Бургас от София. Има и такива проекти в самия град, но те са единици. Индексът на цените на нови жилища в Бургас за една пандемична година е нараснал с 5 % според националната статистика и е двойно над средното в страната. Клиентите вече са основно българи“, поясни Ламбуров.

Относно жилищните ваканционни проекти, предпочитан район се оказва община Созопол. „Конкретно около местността „Каваци“, там успешно се разгръща най-големият комплекс в региона. Реализират се още два проекта с апартаменти и няколко със серия къщи в местността „Буджака“, поясни той. Проблем обаче там се оказва изграждането на канализационна мрежа, подобряването на пътната инфраструктура и обособяването на общински паркинги. „Клиентите там са предимно българи, като интересното е, че голям процент от тях са лекари“, допълни той.

Интерес има и към района на Лозенец, но проектите там са по-малки – по единично се строят къщи, поясни Ламбуров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За догодина трябва да се мисли как ще се ограничи сивия сектор и повече реклама на страната ни

Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..

публикувано на 07.11.24 в 16:31

Поредица от срещи за стратегия за рибарството предстоят в Болярово, Елхово и Тополовград

Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..

обновено на 07.11.24 в 13:25

"Лукойл" отрече да води преговори за продажба на "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум

Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...

публикувано на 07.11.24 в 13:18

Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.

През 2023 г. средната годишна заплата на пълно работно време за работещите в ЕС е била 37 900 евро, което представлява увеличение от 6,5% спрямо 35 600 евро през 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Сред страните от ЕС най-високата средна годишна заплата на пълен работен ден е отчетена в Люксембург (81 100 евро),..

публикувано на 07.11.24 в 13:07

Рибарите могат да подават предложения за развитие на териториите на Приморско и Царево

Местна инициативна рибарска група „Приморско – Царево“ организира срещи с рибари в Приморско, Царево и Ахтопол, за да дадат конкретни  предложения за развитието на двете общини. Те се реализират по проект, който трябва да доведе до  стратегия,а дейностите са по "Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури". Самото сдружение е основано на..

обновено на 07.11.24 в 12:23

С вино, лавандула и сол Община Поморие промотира алтернативен туризъм в Лондон

Поморие е единствената община от Южното Черноморие, която участва в най-голямата туристическата борса в Европа World Travel Market в Лондон. 27 туристически фирми, сдружения и общини, сред тях и концесионерът на летище Бургас, се включват в изложението. "Община Поморие представя своите възможности за алтернативни форми на туризъм като..

обновено на 07.11.24 в 12:08

Актуализирана е Картата на регионалните помощи на Република България

Със свое решение Министерският съвет одобри днес техническо изменение в Картата на регионалните помощи на Република България за периода 2022-2027 година. В края на 2023 година Европейската комисия (ЕК) одобри нова версия на Програма „Развитие на регионите“ за периода 2021-2027 г. с включени приоритети и финансиране от Фонда за справедлив преход..

публикувано на 06.11.24 в 15:33