Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стратегията „От фермата до трапезата“ цели увеличаване на площите за биоземеделие

Стратегията „От фермата до трапезата“ на Европейския съюз предлага цялостен подход към хранителната система - от производството на земеделската продукция, през преработката, пакетирането, транспорта, до крайното потребление. Това посочи евродепутатът Асим Адемов. Част от целите са намаляването на хранителните отпадъци, щадене на околната среда и гарантиране на качествени храни за европейските граждани. „Тази стратегия предвижда до 2030 г. да се намали до 50 % употребата на химически пестициди, намаляване с 50 % на загубите на хранителни вещества, намаляване на употребата на торове с поне 20 % , както и поне 25 % от земеделските площи да преминат към биологично производство“, обясни той.  

Адемов допълни, че трябва да се въведат отговорни бизнес модели, да се ограничи популяризирането на храни с високо съдържание на мазнини, захар и сол, както и да се насърчи устойчивото опаковане и етикетиране. Според евродепутата, целта за увеличаване на площите с биологично земеделие е твърде амбициозна. Причината е, че страните от Европейския съюз тръгват от различни стартови позиции. „Например към 2018 г. в България под 3 % са площите за биоземеделие. В сравнение с други държави като Австрия, Естония и Швеция там делът на тези площи е над 20 %. Това няма да е постижимо, ако не е икономически оправдано“, поясни той.  Според него, земеделците ще произвеждат биопродукти, ако има гарантиран пазар за тях, затова е нужно да се работи много с потребителите.

Подобно е мнението и на Веселина Ралчева, член на управителния съвет на асоциация "Биопродукти“. Според нея целите на Стратегията са реалистични, но те са в контекста на политика, която много от държавите в Европейския съюз водят вече от години. „Това е един много сложен процес, който изисква много сериозна намеса като политики в земеделието да се промени това индустриално едро земеделие, което особено характерно за страни като България и Румъния. От друга страна действително да се постигне една справедливост по веригата, така че да бъдат удовлетворени производителите и потребителите, които да получат една чиста и здравословна храна на достъпна цена“, коментира тя.

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Котел ще впечатлява испански туристи с традиции, история и красива природа

Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...

публикувано на 19.01.25 в 12:00

Двойно се увеличава бюджетът за развитие на малките населени места

Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева.  За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..

публикувано на 18.01.25 в 14:10

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..

публикувано на 18.01.25 в 13:05

България е получила 32 млрд. лева от еврофондовете за годините членство в ЕС

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз.  Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..

публикувано на 18.01.25 в 12:10

Ускоряване на инфлацията в еврозоната до 2,4%, а в България до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..

публикувано на 17.01.25 в 16:37

Жилищни сгради и спортна зала може да бъдат изградени на терена на Колодрума в Бургас

Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..

обновено на 16.01.25 в 22:22

Община Царево с проект за модернизация на рибарското пристанище

Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..

публикувано на 16.01.25 в 15:30