Поискано от инвеститор увеличение на дебит от минерална вода, в обект, който е в Бургаските минерални бани, предизвика дебати в Комисията по околна среда в Общинския съвет. Според съветници това може да повлияе на общия ресурс от минералните източници.
Цената за 1 кубик минерална вода, която плаща дружеството изградило къща за гости, с басейн в Бургаските минерални бани е 1 лев, а таксата за пренос на същото количество е 90 стотинки. По увеличението на водовземането с 0,20 литра в секунда, т.е. от 0,12 на 0,32 литра за секунда - първи коментар направи д-р Мартин Кръстев, член на комисията и зам.-председател на Общински съвет - Бургас.
„Направих проучване - един спа комплекс може да ползва 3-5 л/сек. дебит. Това е около 30% от свободния капацитет. Инвеститорът преди време направи една къща за гости, с едно чучурче с 0,12 л/сек вода, а сега в моментта иска да го увеличи на 0,32 л/сек. Виждам една фрагментирана инвестиция, не знам с каква цел, но ако дойде един такъв голям проект, с използване на едни такива природни ресурси оценка по ОВОС е жизнено важна.“
Дойчина Георгиева от отдел „Околна среда“ обясни, че инвеститорът разширява дейността си и има други басейни на територията, обединили са имоти.
„Те са преценили, че това количество минерална вода, което са използвали миналата година няма да им е достатъчно. Сега за подали заявление за увеличение на количеството ползвана минерална вода в обекта, от 3600 кубични метра годишно на 10 190 куб.м. Това е съгласувано с РИОСВ Бургас.“
Посочените евентуални спекулации с монополизиране на ресурсите от минерална вода са неоснователни, защото в докладната е написано, че наличните количества вода са 14,71 литра в секунда, а инвеститорът със сегашната промяна иска да ползва само 0,32 литра в секунда, уточни Димитър Сотиров.
„Това е проста математика, не знам за какъв монопол става въпрос. При промяната на инвестиционното намерение, което е абсолютно допустимо, защото всеки човек може да стартира един бизнес, а след това да го разшири. В случая този природен ресурс е наличен, инвеститорът е започнал с една идея, сега я разширява.“
Дебатът продължи Мартин Кръстев.
„Открих в медийна публикация през 2019 година идея за такова инвестиционно намерение на същото дружество. Може би сега е дошъл моментът за реализирането му. “
Последва едно съмнение, изразено от председателя на комисията Стоян Грозев, както и уточнение от Дойчина Георгиева.
„Беше споменато, че има монтирани уреди за измерване на количествата вода, използвани от минералния източник, а как се отчита използваната минерална вода? За мен цената на кубик, която плаща инвеститорът е неадекватна на останалите цени.
По отношение на цената искам да ви кажа, че тарифата, приета от Общинския съвет в Бургас е най-високата от останалите общини в страната. Причината е, че много от общините са приели да работят по тарифата утвърдена от Министерството на околната среда и водите. Тя е по-ниска от тази, която е на Община Бургас, уточни още Георгиева.
Предстои решението на Общинския съвет на 29 април.
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев. „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането,..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на..