Бургас и още 7 български общини стартираха участието си в предварителната фаза на проект за идентифициране на подходящи мерки за адаптиране към климатичните промени, които да се приложат на местно ниво. Въз основа на изготвените предварителни анализи, ще бъдат избрани най-подходящите иновативни решения за всяко населено място, които да се финансират и изпълнят до 2024 г.
С проведеното от 7 до 9 декември 2021 г. първо обучение по проекта, финансиран в рамките на Програма „Опазване на околната среда и климатичните промени“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г., започна работата на експертните екипи в осемте партниращи общини.
По време на обучението експертните екипи от Бургас, Варна, Кърджали, Пловдив, Русе, Сливен, Стара Загора и София стартираха практически занимания за оценка на рисковете от климатичните промени в големите градове – ефекта на топлинния остров, редуващите се наводнения от обилни валежи и суша с недостиг на вода, градските свлачища.
Партньорите по проекта от Норвежката асоциация на местните и регионални власти и от Западно-норвежкия изследователски институт запознаха участниците с изготвения от тях доклад за международния опит и добри практики. Представен беше опитът на Испания, Полша, Италия и Норвегия, както и методи за анализ на рисковете с цел оценка на набелязаните възможни решения. Проучени бяха вече реализирани проекти за зелени фасади и покриви, дъждовни градини, градски резервоари за дъждовна вода, градско земеделие и много други.
Български консултантски екип въведе участниците в методология за анализ на съществуващите стратегически и планови документи. Екипите в общините започнаха практическо прилагане на предложените аналитични методи, които дават възможност за оценка на ситуацията и на възможните решение от различни гледни точки. Всяко възможно решение трябва да бъде анализирано през призмата на последиците за цялостното устойчиво развитие на града, на последствията върху биологичното разнообразие, комфорта и безопасността на жителите, наличието на технология за неговата реализация, правната регулация за такава интервенция и още много аспекти.
Следващите стъпки по проекта включват работа на експертните екипи в общинските администрации и няколко общи срещи за дискусии и съвместна работа, както и учебни пътувания до Норвегия. В резултат на тези стъпки ще се изберат най-подходящите иновативни решения за всяка община, които да се финансират и изпълнят до 2024 г. в рамките на този проект.
Междувременно се установи и необходимост от осъвременяване на нормативната и правна рамка в сферата на градското развитие, за което ще бъдат подготвени предложения за обсъждане от съответните институции и заинтересовани страни.
Водеща роля в изпълнението на проекта има Националният доверителен екофонд, с финансовата подкрепа от Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство 2014 - 2021 г.
Над 120 празнични пакета ще бъдат раздадени на д еца и възрастни в бургаски центрове. Инициативата е на х ристиянското братство „Александър Георгиев-Коджакафалията“, които са провели кампания за набиране на средства за закупуване на хранителни продукти от първа необходимост. В дарителската кампания са взели участие много дарители и..
През 2025 г. уеб сайтът на БНР ще бъде обновен и развит. Той, както и мобилните приложения ще бъдат удобни за ползване, за избор и потребяване, съобщи пред Радио София Иво Тодоров, шеф на дирекция "Дигитални програми" в обществената медия. Новите сайтове дори ще са три – освен информационният и Бинар , ще има и административен. В дигиталното..
Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек..
Поради авария на довеждащ водопровод на деривация Ясна поляна ще бъде спряно водоподаването в с. Дебелт, съобщават от ВиК. Прекъсването е от 9 до 14 часа. Жителите се оплакват от честото спиране на водата в селото. По думите им само през последната седмица прекъсванията са ежедневни.
Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха обещаните пари от държавата. Това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на пострадалата през юли месец община. Кметът на община Болярово Христо Христов припомни, че вече са монтирани голяма част от фундаментите за сглобяеми къщи. С помощта..
Увеличение на такса „смет“ и данък „сгради“ за следващата година ще решават днес общинските съветници в Бургас. Последното за годината заседание започва в 9 часа в Дома на НХК. Точките в дневния ред са 47. Таксата смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 до 2- ва промила за 2025-та година, предлага администрацията в морската община. Сред..
С мнозинство Общинският съвет в Средец бламира кмета Иван Кичев за промяна на местни данъци и такси в общината през 2025 година. Съветниците отхвърлиха предложенията за увеличаване на такса смет, туристическия данък и данък сгради. От администрацията обявиха, че предлаганото повишение не е голямо, но е неизбежно на фона на нарасналите..
Ако няма обжалвания, санирането на одобрените за целта 30 блока в Бургас ще започне в началото на 2025 година, съобщи зам.-кметът по строителството..
С мнозинство Общинският съвет в Средец бламира кмета Иван Кичев за промяна на местни данъци и такси в общината през 2025 година. Съветниците..
Най-голямата българска ферма с овце от селектирана френска порода е застрашена от унищожение заради две силно заразни болести по животните, една от..