За да получат помощта производителите трябва да отговарят на определени условия. До 20 януари те трябва да изпратят попълнени таблици с информация за своите разходи за електроенергия, фуражи, производство на риба, за заплати и осигуровки. След това те ще бъдат предоставени на Министерството на земеделието и храните и държавата ще определи какви точно средства ще бъдат отпуснати за сектора.
В момента в риборазвъждането се наблюдава драстичен скок на цените на фуражите, а някои банки вече започват да предлагат и кредити за това, обясни председателят на Асоциацията БГ ФИШ Йордан Господинов. „Драстично се повиши цената на фуража и предстои от следващия месец според банкерите още увеличения на база на борсовите цени, световните, защото ние не можем да влияем нито на пшеницата, нито на слънчогледа, на соята. Това са добавки и основни компоненти за фуражите. Транспортните разходи за фуражите също растат. Фуражите се произвеждат също с електроенергия. Това е едното от перата, които силно ни притесняват. Ние рибата, която сме я заложили не можем да спрем да я храним, т.е. трябва да продължим да купуваме фуражи. Второто – електроенергията. Рибата е единствената храна, която се замразява дълбоко, шоково и се съхранява при -21 градуса. Това е свързано с много разход на електроенергия“, поясни той.
Господинов допълни, че след поредица от разговори с Министерството на земеделието и храните е изготвена таблица, в която иска да бъде попълнена информация за разходите за фураж на едно стопанство. „Това е един измерител, който може да бъде компенсиран, защото фуражът е закупен с фактури. Не може да е закупен 10 000 тона фураж, а да е отгледан примерно 1000 тона риба, защото коефициентът е приблизително 1 към 1. Има таблици, по които се изчислява колко фураж е закупен, колко е изразходван, а не да е препродаден и същевременно колко риба е произведена и продадена през системите, които гарантират плащане на данъци и прозрачност. Ние настояваме за помощ de minimis и тя да бъде дадена на базата на изхранен фураж/произведено количество риба. На произведено количество риба няма как да се плати, защото това ще бъде в нарушение на европейското законодателство“, обясни той.
Очаква се схемата да бъде реализирана още в първото полугодие, допълват от Асоциацията БГ ФИШ.
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ..
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на..