От началото на годината училищата се оказаха с високи сметки за отопление, заради увеличението на цените на ток, газ и пелети. Как се справят в тази ситуация? Могат ли да осигурят нормален учебен процес? Какъв е изходът от тази ситуация? - въпросите зададохме към директорите на две бургаски училища.
Най – голямото бургаско училище „Бр. Миладинови“ има в пъти по - висока сметка за газ. Значително увеличение има и при сметката за електроенергия. Нужни са допълнителни средства, за да оцелеем, коментира директорът Бочко Бочев:
„Последната ни сметка за газ е за декември и е 15 500 лв, а през 2020 г. сме платили 5 500 лв. Тогава сме платили ток – 1 300 лв, а за декември 2021 г. сумата е вече 5 200 лв. Засега плащаме на време, защото знаете, че ако не се плати следва изключване. Ние не можем да допуснем децата да бъдат на студено и на тъмно, все пак не живеем в каменната епоха и трябва да осигурим нормални условия за обучение!“
Необходима е нова стратегия за финансиране на училищата, защото при тези завишени в пъти разходи, ние не можем да се справим при досегашните бюджети, добави Бочев.
повече може да чуете в звуковия файл:
В основно училище „Найден Геров“ отоплението е на пелети, по договор до края на миналия месец те са доставяни на старите цени – 500 лева за тон, а сега вече цената ще е 720 лв. Това ще утежни бюджета ни и само с икономии няма да можем да се справим при тази ситуация, коментира директорът Лазар Налбантов:
„Все още имаме налични пелети на старата цена, но в един момент, от средата на месеца ще започнем да ползваме пелети на по – високата цена. На този етап се справяме с разходите като на магия, но проблемът си остава и трябва да бъде решен от държавата.“
Според Налбантов нужно е значително увеличение на стандарта за издръжка на училищата и те трябва да са защитени институции. повече може да чуете в звуковия файл:
Не е по различна ситуацията и в училищата в региона.
В училище „Христо Ботев“ в Карнобат очаква сметката за ток на учебното заведение за януари да е до 3-4 пъти по – висока от досегашните. До декември те са имали договор с енергоразпределително дружество и са плащали по договорените по – ниски цени, но сега ситуацията е друга, посочи директорът Иван Стоянов:
„Училищата сме в ситуацията на изключителна непригодност, още повече ние не виждаме и какво ще бъде увеличението на единните разходни стандарти през 2022 г., за да можем да преценим дали ще можем да се справим с цената на тока или не. В края на годината получихме едни пари, с които трябва да покрием разходите за високите цени на електроенергията, за увеличените цени на стоки и услуги и за ковд мерките, но просто това няма как да стане!“
Поблемът е, че все още няма яснота за бюджетите на училищата през тази година и е много трудно ръководителите им да планират разходите, отбеляза още Иван Стоянов.
Близо 4 пъти по – висока сметка за ток са платили в училище „Светлина“ в айтоското село Тополица . Там се обучават 74 ученика, отоплението е с локално парно на твърдо гориво, съобщи директорът Тодорка Русинова:
„Като киловатчасове ние имаме едни постоянен разход, а сега сметката ни е 1 173 лв, което е 3 пъти повече. Тези разходи не са планирани, колкото и да сме били предвидили няма как да предвидим такъв скок и такава разлика в цените! Няма значение колко голямо е едно учебно заведение и колко ученика има, навсякъде трябва да е топло и светло за децата".
Според Русинова държавата трябва да компенсира завишените разходи на училищата.
повече може да чуете в звуковия файл:
След извънредно заседание на правителството през тази седмица беше обещано, че бизнесът, училищата и болниците ще получат компенсации за високата цена на тока за декември и януари. За декември помощта е 130 лв./MWh, а за януари – 250 лв./MWh. Предвидените 450 млн. лв. ще подпомогнат над 630 хил. клиенти.
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват подкрепа и да бъдат ментори на новоназначените учители в началото на кариерния им път. Те ще предоставят ценна подкрепа и съдействие на младите специалисти, за да улеснят тяхното адаптиране и професионално..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и студенти, които учат педагогика. Работи съвместно с университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Базовото училище е първото еко училище в Централна и Източна Европа. В кратката си история, до този момент,..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено..