Министерството на образованието и науката публикува официално предложението за сливане на държавните университети.
Проучване на Европейската комисия от 2018 г. посочва, че в общността България има най-много ВУЗ-ове на глава от населението, а според данните на образователното министерство в страната ни има висши училища, в които се обучават и под 1000 студенти.
Целта на това сливане е да се подобри качеството на висшето образование и международната видимост на българските университети, които да се обединят на териториален принцип. Това бе обсъдено на Общо събрание на Съвета на ректорите в България, каза за БНР Бургас ректорът на Бургаския свободен университет и зам.-председател на Управителния съвет на ректорите - проф.Галя Христозова:
"На състоялото се Общо събрание на Съвета на ректорите в България присъства и министърът на образованието и науката Николай Денков. Някои от важните неща, които се обсъдиха бяха свързани с развитието на висшето образование, изпълнение на стратегията на висшето образование, атестация на академичния състав, акредитацията на висшите училища.
Друга важна промяна е начинът на атестиране на преподавателите. Масово се забелязва, че след като преподавателят стане доцент или професор престава да бъде научно активен, да публикува и да изследва. Смята се, че е добре да се въведе единна система за атестиране, като тук искам да спомена, че системата на Бургаския свободен университет е коренно различна от тази, в държавните висши училища. Тя се извършва не по факултети, а от централна комисия, има точно определени критерии, с които мери активността на преподавателите през последната година.
Очаква се да има и промяна в научните журита, за академичните длъжности. До момента се предлагаше от висшето училище кои ще бъдат 7-те членове в журито, а сега се предполага, че половината от тях ще се избират централно. Поставят се нови изисквания към настоятелствата, които ние отдавна сме ги изпълнили.
Най-интересна беше темата за сливането на университетите, като това засяга само държавните, частните ще си съществуват докато се издържат. Идеята за сливането е да се обединят няколко университета на териториален принцип. Оказва се, че от 51 висши училища, 13 имат под 2000 студенти, а от тях 5 имат под 1000. Едно е с 350 студенти, което е твърде малък брой.
Обединението ще събере повече студенти, които да споделят една база - спортна, административна. Това няма по никакъв начин да повлияе върху обучението на студентите. Самото сливане няма са стане по-рано от 1-2 години.
Опасенията на ректорите беше по време на Общото събрание, че те ще загубят своята самостоятелност, но министърът ги успокои, че ще запазят своят специфика.
При сливането на университетите, студентите биха могли да споделят общежития, обща материална база, а на места където е необходимо построяването на спортна база, то тя да бъде една, а не на пет места да има финансиране за изграждането им", обясни още проф.Христозова.
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..