Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване. Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава.
По този начин се дава началото на хронология от събития, довели до основаването на училище „Свети Климент Охридски“. С богата програма, която започва от днес, ученици и учители ще отбележат своя юбилей.
Петър Хавезов е шивач, но става първият учител в построената през 1884 година сграда на тогавашното школо. Повече за историята разказа Диана Евтимова, заместник-директор по учебната дейност:
„Към 1900 година майстора Васил Македонеца построява втората сграда – това е едноетажна постройка от две стаи. След Балканската война тук се установяват бежанци от Беломорска Тракия, увеличава се броят на населението. В начално училището се превръща през 1923 година. А през 36-а година започва строежа на новата сграда на училището – сегашното южно крило.“
На 8 декември 1939 година училището приема името на българския книжовник и просветител Климент Охридски.
Из коридорите и класните стаи могат да се видят различни стенописи. Част от тях са дело на художника Иван Бахчеванов, с който учениците ще могат да се срещнат в четвъртък.
Днес, пък, гост на учебното заведение е писателят Боян Боев, който ще проведе творческа работилница.
Изложби, музикални изпълнения и различни срещи са в програмата на училището за отбелязване на своя юбилей.
Директорът Женя Железова посочи:
„Ще има срещи с бивши директори и възпитаници на училището. Чрез различни открити уроци ще обменим добри педагогически практики.“
Кулминацията на празненствата ще бъде на 25 ноември. Това е денят, в който Българската православна църква почита свети Климент Охридски:
„В този ден ученици и учители от училище „Ататюрк“ в гр. Къркларели, Република Турция, ще ни гостуват. Свързани сме чрез споразумение за партньорство от тази година. От 18:00 часа в Културен дом – НХК ще се проведе заключителният концерт с гост-водещ актрисата Гергана Стоянова и специалното участие на певеца Стефан Илчев. Акцент на вечерта ще са изпълненията на Детски фолклорен ансамбъл „Звездички“, който посреща своя 55-годишен юбилей.“
По повод 140-годишния юбилея на училището, четвъртите класове са подготвили празнично издание на своя вестник с написани от тях стихотворения и есета.
Подробности чуйте в звуковия файл:
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският..