Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поскъпва билетът за автобусния превоз и в област Бургас


Между 15 % и 35 % се очаква да се повишат цените на билетите по различните автобусни линии в област Бургас. Това обясни Румен Христов, управител на най-голямата превозваческа фирма в региона. Причината са повишените цени на горивата и намаленият брой пътници. Предстои промяната да бъде предложена тази седмица на общините, тъй като те са другата страна по договорите за обществените поръчки.

„Ще подходим различно по всяко направление, според спецификата на пътуващите, на дължината на маршрута, на заетостта. Много вероятно е да изберем подход, при който със значително по-малък процент  да променим цената на абонаментното обслужване. Много вероятно е по някои направления цената на абонаментната карта, месечната, изобщо да не бъде променена. По този начин ще се опитаме да дадем глътка въздух на пътуващите, които редовно ползват нашата услуга. Най-вероятно с по-малък процент ще бъдат увеличени абонаментните карти за по-кратък период от месец“, поясни той.

Румен Христов допълни, че към момента преки последици от войната в Украйна за българските превозвачи няма, но се очаква такива да има в дългосрочен план. Причината е, че загубите, които търпи браншът през зимата, няма да могат да бъдат компенсирани през летните туристически месеци. Основен проблем обаче са поскъпването на горивата. „За година и два месеца цената на горивото е скочила с 55 %. Говоря за цени на едро, каквито ние доставяме при нас. Декември 2020 г. цената на дизела е била за литър 1,35 лв., февруари 2022 г. е 2,09 лв. Това са цени на едро без ДДС“, обясни той. Увеличените цени на ел. енергията и на метана също се отразяват на бранша. „За поредна година ние сме свидетели на значително неизпълнение на ангажимента на държавата за предоставяне на компенсации за намалените пътувания, които ние по закон сме длъжни да правим. И тази година Община Бургас, която се явява второстепенен разпоредител с бюджетни средства от републиканския бюджет, изпълни ангажимента си към нас за изплащане на компенсации в размер на около 40 %. Това е едно от нещата, които ние ще посочим, аргументирайки желанието си за промяна на цената“, допълни Христов.

Справка на БНР- Бургас показва, че друг голям автобусен превозвач по линията София – Бургас ; Бургас – София още не е променил цените на билетите. В момента те варират между 26, 60 лв. и 28,80 лв. Не се знае обаче колко време тези цени ще бъдат актуални.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25