От 6 юни до 31 август 2022 г. в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ ще бъде отворен прием по помощ de minimis за земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход „Странджански манов мед“, съобщават от Фонда.
По 1800 лева ще получат производителите. В тази сума влизат всички разходи относно сертификат, проверка, контрол и анализи, обясни Манол Тодоров, който е председател на пчеларско сдружение „Странджански манов мед”. Няма да бъдат подпомагани всички производители на манов мед, а само тези, които са сертифицирани:
"Ако сумата бъде по-малко от тези 1800 лева, се връща отново в ДФ " Земеделие". Когато се произвежда този продукт има редица ограничения. Производителите са контролирани и проверявани и най-важното -изследват се 8 физико-химични показатели, от които 4 са значително завишени.Мога да ви кажа, че досега няма интерес от пчеларите, тъй като продуктът е гарантиран с високо качество, което се доказва с тези анализи. Няма производители, които желаят да произвеждат този продукт."
Надявам се това да се промени, каза още Манол Тодоров. Продуктът със защитеното наименование е разпознаваем и има голямо търсене в страната и извън нея, подчерта той и допълни, че са го търсили от Канада с питане по какво нашия мед се различава от мануката, поясни пчеларят. Ние считаме,че Странджанският манов мед по нищо не отстъпва на меда от манука.
"Аз настоявам за две неща, говорил съм и с министъра на земеделието Иван Иванов. Няма как защитено наименование за произход Странджански мед да е в схемата за качество и биологичното земеделие също да е в такава смеха, пчеларите, които се занимават с биологично пчеларство, получават по 50 лева на пчелно семейство, а ние производителите на манов мед, където ограниченията са повече, да не получаваме директна субсидия за пчелно семейство.Настояваме пред министерството на земеделието и ДФ" Земеделие" да намерят начин в новия програмен период от 2023 година да бъдем подпомогнати както биологичното пчеларство. Парите ще дойдат от стратегическия план, по който могат да се правят промени.
Първата година беше един стопанин, който произвеждаше мед със защитено наименование, втората година бяхме 6, а сега сме 4. Вместо да са стотици производители и Странджа да кипи от пчели и производство, да има износ, само тогава Странджа може да се промени."
В момента тече подготовката за регистрация на защитено наименование Странджански билков чай. Документацията по всяка вероятност се придвижва към Брюксел, каза още Тодоров. Работи се активно и за защитено наименование на Странджански цветен пчелен прашец.Според пчеларят, за да се възроди Странджа е нужно производство, а тези три наименования ще спомогнат за него. Хората, обаче, трябва да бъдат стимулирани.
Манол Тодоров очаква цената на мановия мед да скочи с до пет лева, заради завишените цени на горивото и консумативите. Маната се очаква до 15 юни, валежите ще спомогнат за нея.
Проблем, за който трябва всички институции да работят, е дъбовата коритуха, която унищожава широколистните гори. Тя се храни с хлорофила на листата, те загиват, което ще доведе до производството на по-малко количество манов мед. В края на юни се очакват първите поражения.
"Трябва да се вземат мерки за Странджа, за гората. В Турция вече имат алтернатива."
И тази година Царево ще стане домакин на Фестивала на мановия мед. Той ще се проведе от 1-ви до 10-ти август.
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на..