Писателят Георги Господинов ще гостува в Бургас на 27 юни, от 19.00 часа, в Центъра за съвременно изкуство и библиотека, съобщават от Общината. На събитието ще бъдат представени три книги на автора – сборникът с разкази „Избрани истории“(2022), сборникът с литературни есета „В пукнатините на канона“(2021) и бестселърът „Времеубежище“, който излиза през април 2020 в пика на карантината и заема челни места в класациите за най-търсени книги. Романът е преведен на редица езици.
Поради големия интерес към творчеството на писателя е предвидено срещата с него да се състои на открито, в двора на библиотека, като при лошо време ще бъде преместена в залата на ет.2. Модератор ще бъде писателят и юрист Елка Стоянова.
„Времеубежище“ е третият роман на най-известния и превеждан български автор на XX век. Той излиза 9 години след не по-малко успешния „Физика на тъгата“ и вече е преведен на над 20 езика. Сюжетът разказва за това как се живее в остър дефицит на бъдеще, сплитащ сатира и носталгия, история и ирония по един стряскащо завладяващ начин.
Някои от разказите в „Избрани истории“ отдавна са станали част от историята на читателите. Минали са граници, превърнали са се във филми. Сред тях са „Сляпата Вайша“, „Обащиняване“, „Кристин, която маха от влака“, „Белите гащи на историята“, „Коледната душа на едно прасе“, „Закъснелият дар“, „Да търсиш Карла в Лисабон“, „Божури и незабравки“, „И всичко стана луна“… Първата история е писана преди 25 години, последната – миналата Коледа. Това са истории с предчувствие за чудо, за любов и разминавания, за влакове и гари, за последните 8 минути и 19 секунди на Земята, защо е важно да търсиш и да не намираш една жена.
„Пукнатините на закона” е разделена на две части. В първата Георги Господинов обръща поглед към непопулярни произведения на едни от най-каноничните български писатели и поети, за да ги подложи на фина дисекция. Във втората част на книгата Господинов остава верен на онова, което читателите очакват от него, и дори извън художествената форма отново промъква в текстовете си темите за миналото и социализма, емпатията, спомените, паметта и най-вече тъгата.
Георги Господинов е поет, писател и драматург. Определян е за един от най-важните европейски писатели днес. Влиза в литературата със стихосбирките си „Лапидариум“ и „Черешата на един народ“. Международна известност му носи дебютният роман „Естествен роман“, публикуван на 23 езика. Други негови произведения са романът „Физика на тъгата“ (2012) печели Наградата за централноевропейска литература „Ангелус“ (2019) и Международната литературна награда „Ян Михалски“ (2016), връчвана в Швейцария. Финалист е на няколко европейски и американски награди, сред които ПЕН Американ Транслейшън Прайз, Премио Стрега Еуропео и др. Романът излиза на 18 езика, сред които френски, английски, немски, испански, италиански, арабски. Господинов е автор на пиесите „D.J.“ и „Апокалипсисът идва в 6 вечерта“, на либрето за опера „SpaceOpera“ (2015, Познан, композитор: Александър Новак), на графичния роман „Вечната муха“ (с художника Никола Тороманов). Под името му излизат също така четири сборника с разкази, първият от които е „И други истории“ (2001), а последният –„Всичките наши тела“. „Сляпата Вайша“, кратка анимация по едноименния му разказ (реж. Теодор Ушев), е финалист за наградите Оскар 2017. Живее на различни места, където го отведат книгите му. През 2018 е за година в Ню Йорк с писателската стипендия на Кулман Център към Нюйоркска обществена библиотека. А през 2019/2020 е в Берлин по покана на Wissenschaftskolleg.
След представянето в Центъра за съвременно изкуство и библиотека, Георги Господинов ще вземе участие в творческа работилница, включена в програмата на фестивала „Приятелството – смисъл и спасение“.
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука. Помощник‐режисьори на постановката са Лина..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в Културен дом НХК. Съботният ден стартира с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния филм „ Чебурашка “,..
Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ беше открита днес в Историческия музей на Бургас. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“. Снимките разказват за историята на паметника през изминалите..
Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..
Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“...
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и..