Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас, морето и неговите трудови хора в жаргона

| обновено на 04.09.22 в 20:19


Бургас, морето и неговите трудови хора живеят и в жаргона. Освен атмосферата на нашето ежедневие, той е и живата ни връзка с миналото.

„Жаргонът след 1989 година много се промени, но не и свързания с морската и рибарската тематика“, казва авторът на книгата „Бургаският жаргон до 1989 г.“ Митко Иванов и добавя: „Бургазлията говори с голяма любов за своите места, а една лингвистична особеност е, че за него те са просто Морската, а не Морската градина, моста, вълнолома, залива.“

Особено богат е жаргонът, когато говорим за голямата вода. Бургазлии я изследват, усещат всяка нейна промяна и резултат от тази им изначална свързаност са хрумвания, които оцветяват езика. Събира ги Митко Иванов: „„Морето е тава“, „морето е паркет“. Има един разточителен израз: „Мравките вода пият“-няколко от моите информатори го употребяват. Идеята е, че то е толкова спокойно, че на брега я няма и онази мъничка вълничка, която създава къдравината на пясъка и мравката може спокойно да отиде да пие вода. Друг е въпросът, че тя не пие морска вода!“


Морските професии в Бургас изчезват, но жаргонът, свързан с тях остава. Параходчия и тираджия са двете основни професии, познати на няколко поколения, свързани с морето и мащабната търговия, тръгваща оттук. Изследователят обаче се натъква на следния факт:

„Сведение от първата половина на 20 век засяга една много специфична професия, свързана с морето, лодкостроенето и подготовката за предстоящия риболовен сезон. Това е калафатенето на лодките. Те са се строели изключително от дървен материал, жив материал, който се разсъхва извън рибния сезон. Затова е необходимо преди пускането на вода тези процепи да бъдат запълнени. Това е ставало с калчища, с трески от тръстика и подходяща смола, най-често катран. Занаятът се е наричал „калафатене“, а човекът, който го практикува „калафатчия“. През първата четвърт на XX век именно в Бургас са били най-добрите специалисти калафатчии.“

Огромно е разнообразието в жаргона, когато става дума за риба. Един думи са станали нарицателни за размера на рибата като „циганка“, други са се превърнали в нарицателно за човек като акулка-умалителното се използва за сексуално агресивна млада жена, „цаца“ е наричан дребен мъж, а „чироз“ слаб човек. Митко Иванов добавя:

„Един пример „царската риба“ мнозина свързан с паламуда, определян като царя на морето, но по-често тук се отнася за барбуна. Според местната градска легенда именно това е рибата, която е била любима на цар Борис III  при едно от няколкото му посещения в града. Много често икономията на езика ражда съкращения-„карида“ е скарида. „Бабакит“ пък е чернокоп. Думата се използва само и единствено в Поморие. Затова и не е включена в това издание на книгата.“

Влизаме вече в сезона на „паламудената треска“-най-щастливият за рибарите период в края на октомври, когато морето е дало изобилен улов. Думата дума отваря и ни води към следващия важен израз от морския жаргон-„Рибарите на брега все радостни песни пеят“-моментът, когато е редно отличният улов да бъде полят в приятелски кръг.

Книгата на Митко Иванов с успех бе представена в Бургас. Предстои и нейната столична премиера. На 29 септември авторът определя среща на бургазлии, отдавна напуснали града, но никога не загубили връзката си с него, както и на всички, за които изследването ще е любопитно проучването. София ще говори на бургаски жаргон на 29 септември от 18 часа в книжарницата на "Витошка" и "Патриарх Евтимий".


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След близо 80 години къдроглави пеликани загнездиха около Бургас

Нова гнездова колония на къдроглав пеликан се сформира край Бургас, информират от Българското дружество за защита на птиците. Застрашените пернати са заели изкуствените острови в Натура 2000 зона „Комплекс Мандра-Пода“. Това е четвърто гнездово находище на вида в България, заедно с тези в езерото Сребърна, остров Персин (Белене) и Защитена местност..

публикувано на 27.01.25 в 16:00

И най-знаковата дума за България през изминалата 2024-та е... Шенген

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..

публикувано на 20.01.25 в 09:10

БЧК - Бургас реализира множество дарителски кампании в месеца на благотворителността

Областната червенокръстка организация в Бургас е  оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..

публикувано на 19.01.25 в 17:30

Какви са тайните на бразилския футбол и какво се крие зад карнавала в Рио де Жанейро?

Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..

публикувано на 19.01.25 в 13:00

Атанасовското езеро празнува имен ден на 18 януари

Атанасовското езеро празнува имения си ден на 18 януари. Традицията е вече 12-годишна. Организаторите от Зелена Странджа и Българска фондация Биоразнообразие са подготвили различни прояви.  От Зелена Странджа организират дълга разходка до кв. "Сарафово" покрай южната част на Атанасовското езеро.  По традиция от сдружението отбелязват Атанасовден със..

обновено на 18.01.25 в 10:01

Държавна агенция "Архиви" разказва в календар за вкусовете и и ароматите на времето

Календарът на Държавна агенция „Архиви“ за 2025 година разказва истории чрез снимки и рецепти от края на XIX и началото на XX в. Той е на тема „Вкусове и аромати на времето“. Всеки месец е представен с интересна снимка и рецепта от стари времена. Има описания за приготвяне на изтънчени ястия, но има и такива за по – обикновени, които често са..

публикувано на 17.01.25 в 18:00

Датата 25.05.2025 г. е хитът сред младоженците за брак в Бургас

Датата, която се очертава като хит тази година, е 25.05.2025 г. 12 са вече заявките заради съвпадението на еднакви числа. Денят е и неделя. Управителят на Общинското предприятие „Обредни ритуали“ Магдалена Карастоянова поясни: "Преди обяд ще има бракове на "Вардар", а в следобедните часове в Морското казино. Има заявки и за няколко изнесени..

публикувано на 17.01.25 в 16:05