Над 70 украински граждани, предимно майки с деца и възрастни хора се събраха в Слънчев бряг на мирен митинг срещу преместването им в държавни бази. Те искат програмата, която действаше до края на октомври, да бъде удължена, при същите условия. Според тях държавата ще има по-големи разходи по настаняването им в базите, защото тепърва ще ги оборудва с отоплителни уреди и завивки, при положение, че могат да останат на същите места в момента.
Седмица след протестите на украински бежанци в Слънчев бряг и Приморско, в които изразиха недоволството си срещу преместването им от хотели в държавни бази, те отново се събраха в Слънчев бряг, но на мирен митинг. Така определиха действията си украинци, които вече са се интегрирали. По думите им, по-големите деца вече ходят на училище, а възрастните хора и тези с увреждания имат свои лекари, които следят за здравословното им състояние. Голяма част от украинките са намерили работа. Това е причината да не искат да бъдат премествани в бази в други части на страната, споделиха те:
"Искаме да попитаме българското правителство дали ще приеме някаква постоянна програма за нас като бежанци, защото за последните 5 месеца ни местят за пореден път с майка ми, която е на 86 години. В момента сме настанени в Слънчев бряг, а се налага отново да ни трансферират на друго място, което не знаем къде ще бъде. Не може ли да останем в хотела, където сме настанени сега.
Пристигнахме неотдавна, на 24 октомври. Проблемът е в това, че откакто сме дошли тук нямаме спокойствие, защото се оказва, че отново ще ни местят. Ние дойдохме от Киев, в хотела има и хора, които са от области като Херсон и Николаев, под постоянно напрежение, а то и тук няма край, защото и държавата не може да реши какво да прави с нас. Съпругата ми е на 76 години и не се чувства добре, нужно ѝ е спокойствие. Тъкмо сме се настанили в хотелите и изведнъж пак неизвестност. Доколкото разбрах и хотелиерите ни подкрепят, затова искаме държавата да промени решението си и да удължи програмата за оставането ни в хотелите в община Несебър.
Тук сме, защото съм с малки деца и отново и отново се налага да ни преместват. Искаме интеграцията да продължи на местата, в които сме настанени в момента“, споделят още украинските бежанци. Те трябва за освободят хотелските бази до средата на ноември, след това всички трябва да бъдат в държавни бази, като продължение на програмата за временна закрила у нас.
Мирен митинг имаше днес и в Приморско.
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..