Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаски ученици и музея с награди от БАН

Деветата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките бе открита в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. Над 50 проекта на ученици от 15 града в страната участваха в научния форум. Деветата ученическа научна сесия се посвещава на фундаменталните науки за устойчиво развитие. Настоящата година бе обявена от ЮНЕСКО и ООН за „Международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие“. Мисията на Ученическия институт на БАН е да развива и надгражда проектното образование, основано на креативност, изследователски подход и въвеждане на иновации.

Темите, които бяха представени, се състезаваха в няколко раздела: „Математика и информатика“, „Хуманитарни и обществени науки“, “Биология, биомедицина; биоразнообразие и екология“, „Изобразително изкуство“ и др.

В раздела „Хуманитарни науки“ бяха представени 10 ученически проекта, сред тях и този на учениците от ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Магдалена Стоянова, Румяна Драгнева и Стоян Добрев от ХІІ клас, както и Христо Химитлийски от Х клас – на тема „Остров Света Анастасия и Ченгене скеле – минало и настояще“, с научни ръководители Петя Кудева - ст. учител по история и цивилизация и Яна Иванова - уредник в РИМ Бургас. Техният проект в научна област „Социални отношения“ бе високо оценен от рецензента Симона Самуилова, гл. ас. д-р в Институт за исторически изследвания – БАН.

След защитата на проекта и оценките на авторитетното жури в състав проф. д.ф.н. Максим Стаменов – ИБЕ – БАН, председател на журито, доц. д-р Вихра Баева – ИЕФЕМ – БАН, и гл. ас. Д-р Симона Самуилова – ИИстИ – БАН, разработка на учениците бе удостоена с Първо място.

За разработката и участието си в ІХ-тата сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките, учениците от ПГСАГ бяха вдъхновени от Европейската година на младежта 2022 и показаха, че младите хора, макар и учещи в професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия, се интересуват от миналото на град Бургас и в частност на Острова и Ченгене скеле. Те посветиха своя проект на гимназията, която през 2020 г. отбеляза своя 60-годишен юбилей.


По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добро ваксинационно покритие срещу грип в Ямбол

Остава висок броят на пациентите с грип и простудни заболявания в Ямболска област. 140 са новите случаи само за последната седмица в извадка от практиките на шестима лични лекари. От здравната инспекция напомнят, че все още има време за поставянето на противогрипна ваксина. Най-засегнати от простудните заболявания са бебетата и децата до..

публикувано на 19.11.24 в 09:45

Безплатни прегледи за атеросклероза ще се проведат в УМБАЛ Бургас

Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..

обновено на 18.11.24 в 09:21

Здравното министерство иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове

Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..

публикувано на 16.11.24 в 11:21

Симпозиум за кардиологичните заболявания ще се проведе в държавния университет в Бургас

Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром“. Той ще се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Христо Бозов днес в морския град.  Събитието е част от честванията по повод петата годишнина от..

публикувано на 16.11.24 в 09:40

НЗОК разясни как да възстановим здравните си права след работа в чужбина

Завърналите се за постоянно у нас български граждани трябва да преминат през процедура, за да им бъдат възстановени пълните здравноосигурителни права. Това подчертават от Здравната каса със съобщение на сайта си и обръщат внимание, че възвръщането на правата може да отнеме месеци. Ако човек се е върнал окончателно в България, това означава, че..

публикувано на 16.11.24 в 08:05

Над 200 бургазлии преминаха безплатни прегледи в Световния ден за борба с диабета

Сдружение „Младите лекари“ организира две инициативи, насочени към повишаване на информираността и превенцията на диабета. Поводът е  Световният ден за борба с диабета. В рамките на деня над 200 души получиха безплатни медицински консултации, съвети за здравословен начин на живот и измервания на ключови здравни показатели. В партньорство с Община..

публикувано на 15.11.24 в 11:47

Дариха кувьоз на УМБАЛ Бургас

В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на Отделението по неонатология от Атанас и Гергана Атанасови. Парите за апаратурата са събрани от гостите на тяхната сватба, вместо цветя и подаръци. Екипът на отделението, в което спасяват живота на..

публикувано на 15.11.24 в 11:12