Детската болница в Бургас е сложен и труден обект, който въпреки всички съмнения и притеснения си заслужава. Голямата част от финансирането ще е по оперативни програми, разчитаме и на подкрепата на държавата. Това коментира за големия проект, чиято индикативна стойност е 100 милиона лева, кметът Димитър Николов. За стартирането му ще бъде теглен заем от 25 милиона лева. Николов посочва:
"Тези заемни средства Бургас ще започне буквално да изплаща и връща след 7 години, но през това време Европейската банка ни дава много възможности да се възползваме от техни грантови схеми за обучение на лекари и персонал, за осигуряването на качествена апаратура.“
Проектът е одобрен от Европейската комисия, а Бургас е поканен да участва в европейската мрежа на детските болници, припомня Николов. Следващите стъпки:
„Заемът е одобрен. Стартира процедура по обявяването на обществената поръчка. Има някакво обжалване по самата процедура, мисля, че минава през КЗК и административния съд. Оттам нататък се търси изпълнител на самата сграда. След това ще бъде обявена обществена поръчка по самото обзавеждане и оборудването с медицинска апаратура.“
За да започне работа болницата, са необходими 80 лекари и 200 професионалисти по здравни грижи като за осигуряването им е разработена програма, която влиза в действие от началото на тази година. Тя предвижда мерки за привличането на медицински персонал от работещите в публичните-държавни и общински, частни лечебни заведения от Бургас, съседните общини и цялата страна. Включва още мерки за насърчаването на младите лекари без специалност да специализират педиатрия, активна работа със студентите на Медицинския факултет и Факултета по обществено здраве и здравни грижи към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, а и други медицински факултети у нас. За избралите да работят в детската болница ще бъдат осигурени и жилища. "Помислено е за всичко до най-малкият детайл", уверява кметът на Бургас.
Повече чуйте в звуковите файлове.Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..