За и против изграждането на фотоволтаични паркове върху земеделски земи противопостави депутати и общини. Проекторешението за мораториум за изграждането им на земеделски площи по-скоро ще навреди на общините, смятат кметове. Според тях общините само печелят от продажбата на такива терени и забраната не би трябвало да засяга неатрактивни и неизползваеми площи.
В община Камено два терена, общинска собственост са продадени и на тях вече работят фотоволтаични системи. Единият е от 1000 дка в село Вратица, а другият е 500 дка в село Черни връх. Преди продажбата те са не ползвани за нищо и не са носели печалба на общината, посочи кметът Жельо Вардунски
„Само за разрешение за строеж около 200 000 лв. са влезли в общината, след това тя инвестицията е голяма, ще започнат да влизат данък недвижими имоти, такса битови отпадъци, така че общината само ще печели от това“
Според Вардунски трябва да се прави разделение между отделните земеделски терени.
„Такъв тип неизползваеми да речем за десет години, неподходящи за земеделска преработка или пасища, които са непродуктивни, вместо да стоят и да пустеят, да буренясват, по-добре да се дадат на инвеститори“
Голям интерес към терени за фотоволтаици отчитат и в община Болярово.
„По-голяма инвестиция е заявена за землището на село Попово, което мина и на общинска сесия, останалите инициатива са за малки киловати. Има вече изградени такива в района на общината – в селата Мамарчево, Попово, Крайново“, каза кметът на общината Христо Христов.
Вносителите от "Възраждане" обаче са категорични, че България трябва отново да си върне изгубения хранителен суверенитет. Депутатът Цончо Ганев сподели, че има чакащи преписки за десетки хиляди декари, предимно общинска земя с намерения за изграждане на фотоволтаични централи върху тях. Това слага кръст на земеделската земя, което е недопустимо, категоричен е Ганев.
„България няма хранителен суверенитет и не произвежда повече от 20% от продуктите, които служат за изхранване на населението. Трябва да има държавническо мислене и България отново да си върне хранителния суверенитет и дори отново да станем държава, която изнася хранителни продукти. Това е основната цел на този законопроект, защото сега изграждането на фотоволтаичните паркове слага кръст на земеделската земя, повече няма как да се произвежда каквото и да било там“
Ганев посочва, че мораториума няма да засегне общините, защото инвестициите в бюджетите им са еднократни и нямат добавена стойност.
„Много лъскаво звучи да стане, който и да било кмет и да каже „Нашата община привлече 10 млн инвестиция, или по-големите – 100 млн инвестиция", ама никой не казва, че тази огромна инвестиция е еднократна някой да направи фотоволтаичен парк, в който работят трима човека. Нищо не помага това в дългосрочен план“
Народният представител от ГЕРБ Жечо Станков пък определи проекторешението на Възраждане за прибързано. Според него то дава лош сигнал за инвеститорите, а може да попречи и на общините.
„На места, където земите са пустеещи обществото няма против изграждането на такива инсталации, а при такъв тип инвестиции не се забранява само предоставянето на такива земи от общините на частни инвеститори, а и самите общини, ако намерят средства ги спираме да изграждат върху тяхна територия такива инсталации, които да им помогнат на тези градове да станат енергийно независими“
Станков е категоричен, че не се слага кръст на земеделските земи, защото и сега има регулация в това отношение
„Има приет текст, в който се казва, че плодородните земеделски земи, които са от първа до шеста категория нямат право да бъдат използвани, да им бъде сменян статута за производство на ел. енергия"
В проекторешението се задължават в срок от три месеца ресорните министерства да изработят законодателство, което да определя реда на промяна на земеделските площи във фотоволтаични. Като изключение за изграждане на такива централи са посочват земеделски производители, които с изграждането на солари искат да облекчат разходите си.
Повече чуйте в звуковите файлове:
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..