Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдържат ли мидите микропластмаса и има ли кой да ги изследва?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Учени от БАН твърдят, че дивите миди по българското Черноморие имат увредено ДНК, а всички миди съдържат микропластмаси. Това е установено при голямо изследване на черните миди и няколко вида бели миди, започнало още през 2016 година. 



Твърдение: Всички миди съдържат микропластмаса

Учени от БАН са направили проучване в български териториални води на условията за живот на живите организми и тяхното състояние от биологична гледна точка. Тези проучвания са направени по 2 проекта за черната мида и за няколко вида бели миди.

Състоянието на мидите е изследвано 2 пъти годишно – през пролетта и през есента.

Изследванията на БАН потвърждават, че всяка мида съдържа средно по 5 микрочастици пластмаса, съобщи професорът по молекулярна биология Георги Милошев. Той допълни, че мидите край курортните комплекси са замърсени и опасни за консумация, тъй като са установени мутации в ДНК-то им. 

Оказва се, че Българската агенция за безопасност на храните не прави изследвания за наличието на микропластмаси на мидите, които се предлагат и консумират в България. От БАБХ припомниха, че дивите миди са забранени за консумация. Д-р Александрина Борисова, началник на отдел в БАБХ е категорична, че добивът на миди не е разрешен до курортите, а за мидените ферми изискванията са стриктни. 

Заключение

Твърдението, че всички миди съдържат микропластмаса, е ВЯРНО. Нито един орган обаче не проверява какво е количеството на пластмасата и как консумацията им се отразява на хората.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00

Несебър въвежда иновативни умни гривни за самотноживеещи възрастни хора

Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..

публикувано на 21.05.25 в 16:40

Фотоизложба на Христо Анестев разказва за есетрите и рибарите на Черно море

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“...

публикувано на 21.05.25 в 16:25

Сливенският владика забрани носенето на икони от нестинари

Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...

публикувано на 21.05.25 в 15:20

Община Бургас иска държавен терен за археологически и термален парк в Акве калиде

Община Бургас ще поиска от държавата терен за изграждането на културно-исторически комплекс „Археологически и термален парк Акве калиде – Бургаски минерални бани“. Това стана възможно след като на последната общинска сесия бургаските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов.  Проектът включва три основни зони – археологически парк,..

публикувано на 21.05.25 в 14:00

„Лозово“ отбелязва 105 години с празнична програма и спортни събития

Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..

публикувано на 21.05.25 в 12:30