Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като начин за отопление и охлаждане на сгради

Снимка: wirestock on Freepik


Геотермалната енергия може да се използва като алтернативен начин за отопление и охлаждане на сгради. „Това е източник, който е възобновяем, с нулев въглероден отпечатък. Това е нещо, на което България е много богата дори имаме находища на геотермална енергия, топли минерални води с температура дори 150 градуса, така че България е една от страните, които са облагодетелствани в Европа. Други такава са Турция, Франция. Всъщност това е бъдещето. С тази енергийна криза, която се случва в момента, която ескалира особено с войната в Украйна, най-сигурният и най-евтин начин да се ползва енергия, това е от местни източници“, обясни Мариана Итева, регионален директор индустриално развитие за Централна и Източна Европа във френската компания „Веолия“. 

Тя поясни, че веднъж след като се направи сондажът за геотермалната енергия, този източник изисква съвсем малка поддръжка. Предварително обаче са необходими много големи инвестиции, които са свързани с проучванията за подходящите находища. До първия тестови сондаж те могат да достигнат до 1 млн. евро. „Това е най-рисковата част докато се установи какъв е дебитът, каква е температурата и дали може да се ползва дългосрочно“, поясни Итева. Тя допълни, че във Франция има правителствена политика за създаването на фондове, за стимулиране на такива проучвания. „В България няма такава практика и цялото финансиране трябва да бъде за сметка на предприемача – било Община или частен предприемач. Затова ние сме обсъждали, включително с Министерството на енергетиката, френския опит, за това как може да се ускори този процес. Едно от предложенията, които дадохме, на база опита на Франция, е да се създадат такива фондове“, допълни Итева.

Тя посочи, че районът на Бургас е добре проучен от гледна точка на подобни находища и има потенциал за развитие. „Включително във Франция имаме проекти, в които и морската вода може да се използва. Тя има постоянна температура и дори през зимата. Може да се използва за отопление на сгради, включително на жилищни сгради“, посочи експертът.

Този метод е по-ефективен, от гледна точна на финансови разходи и експлоатация, ако се използва при няколко сгради, които са свързани по между си, т.нар. „умни сгради“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Герджиков, Травентурия

Нужни са повече инвестиции в инфраструктурата за наблюдение на птици

България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро.  "За да идват още повече туристи е нужно да..

публикувано на 16.01.25 в 11:57
Община Царево, архив

Община Царево спечели проект за обновяване на уличната мрежа

Община Царево спечели проект „Рехабилитация на уличната мрежа на територията на Община Царево“ по процедура BG06RDNP001-7.017 - Улици „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях“, по Подмярка 7.2. - „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички..

публикувано на 16.01.25 в 08:46

Над 300 данъчни декларации са подадени само за пет дни в НАП-Бургас

От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца.  От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..

публикувано на 15.01.25 в 12:42
Снимката е илюстративна.

Не се очаква увеличение на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област

На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите  транспортни  фирми в региона. Ръст може да има през..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32