Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли конкуренция между AirBnb и традиционния туризъм?

| обновено на 07.08.23 в 08:41
Снимка: Алами/Ройтерс



През последните години се забелязва тенденция – хора, които сами искат да организират пътуванията си, да не се съобразяват с туристически агенции, големи групи и дори да се чувстват под някаква форма номади. Една част от тях използват платформи като AirBnb. Така за определен период от време тези хора мога да посетят чужд дом.

През натоварения туристически сезон, цените на този вид отдавани апартаменти в района на Бургас варират между 100 лв. и 200 лв. за нощувка, в зависимост от разположението и качеството на предлагания апартамент. Прави впечатление, че цените по Черноморието на юг от Бургас, за наемане на апартаменти в комплекси достигат до 300 лв. за нощувка. За караваните в къмпингите са около 200 лв. 

Рая Велчева отдава жилища чрез платформата в Бургас и Варна от около 5 години. Според нея, ситуацията около Ковид пандемията значително е променила профила на туриста, ползващ този начин на почивка и пътуване. „Преди Ковид имахме резервации от ноември месец за лятото. Всички бяха хора от Европа, които идваха дългосрочно за 10-15 дни. След Ковид може би станаха по-предпазливи, наблюдаваме повече българския турист, който резервира между 3 и 10 дни максимум. Обикновено за т.нар. дълги уикенди“, посочи тя.

Това, което този вид туристи предпочитат е апартаментът да има добра локация, в центъра на града и задължително да е добре почистен. „Важно е да бъде приветлив, да бъде светъл, да няма тъмни цветове вътре и задължително да бъде чист. Този тип апартаменти хората ги наемат заради уюта, който им напомня за вкъщи, а не на хотелската стая. Много малко се готви, изключително малко се заседява в апартаментите, защото се хранят по заведенията. Много са капризни и най-лошите отзиви, които са давали са именно заради чистотата“, допълни Велчева.

Според нея, има проблем с количеството и качеството на  ресторантите в Бургас. „Ние оставяме информационни бюлетини в апартаментите кой ресторант е хубав, след това получавам обратна връзка, че не могат 3 дни да се доредят до това заведение, ако не си направят резервация“, посочи Велчева.

Тя допълни, че напоследък се наблюдават и нов вид пътуващи номади. Това са хора, които имат възможност да работят от различни места по света. Именно те избират да използват подобни платформи.

Според Рая Велчева, няма особено голяма разлика между това какво се предлага в чужбина и в България.

Деляна Цонева, председател на Бургаската регионална туристическа камара посочи, че няма особено голяма конкуренция между хотелиерския бранш и хората, отдаващи апартаменти под наем чрез платформата. „Може би един от проблемите, които ни притеснява от бранша, е сивият сектор, тъй като много собственици отдават апартаменти под наем чрез тази платформа. Там не се изисква да се представи категоризация или други документи, разплащанията могат да стават чрез различни платежни системи, т.е. няма как да бъдат проследени приходите и съответно заплащане на данъците. От тази гледна точка са конкуренти, тъй като могат да си позволят да предлагат на много по-ниски цени. Друг е въпросът за качеството, което се предлага на клиентите“, обясни тя. Цонева допълни, че от бранша са имали оплаквания от клиенти, които преди това са ползвали този начин на настаняване. Те са били свързани с чистотата на тези апартаменти. Друг проблем е комуникацията, предаването на ключове, самото настаняване. „Те не са регистрирани. Ако се получи проблем, няма към кого да се обърнат, както биха направили, ползвайки хотел или туроператор, да бъдат защитени“, посочи Цонева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Родни изби с отличия в конкуренция с над 1000 мостри от 26 държави

Рекордните 20 медала - 3 златни и 17 сребърни получиха български вина от сорта Совиньон блан на престижното световно състезание Concours Mondial de Bruxelles (CMB), което се проведе от 11 до 13 април в Бургас.  Отличията са спечелени в конкуренция между над 1000 мостри от 26 държави, оценени от 60-членно международно жури. Дегустациите се извършваха..

публикувано на 23.04.25 в 10:52

Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк

Жители на Дюлево, Дебелт, Светлина и Суходол отново призоваха Общинския съвет в Средец да не е пасивен и да застане зад исканията им против изграждането на соларен парк до селищата им.  Сдружение "За чиста природа - Дюлево": Отменете решението за соларен парк   Протест срещу изграждането на фотоволтаичен парк в Дюлево  "Това ще убие..

публикувано на 23.04.25 в 10:00

Царево с приз за дестинация за ваканционни имоти

Царево получи приз за дестинация за ваканционни имоти у нас за 2025 година. Наградата прие кметът Марин Киров на  специална церемония на Българските туристически награди в София. Наградите се връчват от списание “Гранд хотели” в партньорство с Министерство на туризма по време на конференцията “Българските дестинации за българските туристи”, на..

обновено на 23.04.25 в 08:50

Премиерът е в Бургас за церемония след изграждането на дълбоководно корабно място на пристанище Запад

Премиерът Росен Желязков е на посещение в Бургас. Той ще присъства на официална церемония по повод приключването на проекта "REBIRTH28" за изграждането на ново дълбоководно корабно място на пристанище "Запад". Целта на проекта е терминал "Запад" да стане достъпен за големи кораби и контейнеровози с газене до 15 метра. С близо 180 млн. евро..

публикувано на 23.04.25 в 08:26

Близо 30 милиона лева е проектобюджетът на община Сунгурларе за 2025 година

Близо 30 милиона лева е финансовата рамка на проектобюджета на община Сунгурларе за тази година. Средствата са приблизително толкова, колкото са били и миналата 2024, обясни за БНР Бургас кметът Димитър Гавазов. Бързо след като обявиха националния бюджет, сглобихме и общинския, уточни той. В строителната програма основно е заложено..

обновено на 22.04.25 в 18:13

Малко над 56 млн. лева е приходната част на бюджета на Поморие

56 430 852 е приходната част на бюджета на община Поморие, който кмета Иван Алексиев представи. 31.5 млн. лв. ще получи общината от държавата. От тях 130 хил. са предвидени за зимно почистване, капиталовите разходи са 1.6 млн. лв . 25 млн. лв са собствените приходи на общината."Това е бюджет, в който сме залегнали всички сфери на обществения живот...

публикувано на 22.04.25 в 14:09

22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват изискванията за „Син флаг" тази година

През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който  представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..

публикувано на 18.04.25 в 09:18