Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Активни потребители": 15 пъти повече ешерихия коли на "Попския плаж"

15 пъти по-високи стойности на ешерихия коли има във водите на "Попския плаж". Това показват данните публикувани от Българската национална асоциация „Активни потребители“ (БНААП). Пробите са взети на 28.08.2023 съвместно с екипа на Софийския университет „Св. Климент Охридски“(СУ) и Министерство на здравеопазването (МЗ), представлявано от РЗИ-Бургас. 
Последното пробонабиране е установило наличие на 7867±1067 клетки/100 мл морска вода на бактерията.  При предходно измерване на "Активни потребители" от 02.08 стойностите са показвали 20 667 клетки/100 мл морска вода. От там констатират, че за изминалите 26 дена се наблюдава редукция в количеството на Escherichia coli с 62%.

За сравнение, резултатите на РЗИ-Бургас за съвместното пробонабиране, е показало стойности от 176/100 мл. А за последните три месеца, са констатирали едва 15/100 мл, което съгласно използвания метод е нула открити бактерии. 
На втория плаж, където е взета обща проба за изследване, централен плаж на Лозенец, лабораторията на СУ е установила наличие на 400±92 клетки/100 мл морска вода на бактерията Escherichia coli. Стойността е по ниска от лимита от 500/100 мл, съответно въпреки наличието на леко замърсяване водата е годна за къпане. При предходно им измерване на 02.08 е установена стойност от 2013 клетки/100 мл морска вода. От "Активни потребители" констатират, че за изминалите 26 дена се наблюдава редукция в количеството на Escherichia coli с 80%.
Пробата на РЗИ Бургас от същия период е отчела 15/100 мл клетки Escherichia coli. Стойности при използвания метод е еквивалентно на нула открити бактерии.

В официалното становище на РЗИ Бургас се казва, че резултатите установяват краткотрайно замърсяване в зоните за къпане „Попски плаж“ и „Китен – северен плаж“, което е било обект на допълнителен мониторинг.

"Установените стойности не крият риск за ползването на водите за къпане и не налагат да бъдат предприети мерки за разпореждане на временна или постоянна забрана за къпане, промяна в графика на мониторинга, взимане на допълнителни проби, препоръки към плажуващите и др."

От РЗИ Бургас са категорични, че въз основа на провеждания мониторинг на зоните за къпане през сезон 2023 г. в Южното Черноморие, не е установен резултат изискващ въвеждането на забрани и ограничения. Органите на държавния здравен контрол освен за наличие на Ешерихия коли и Ентерококи, провеждат и изследвания за Салмонела и Неаглотиниращ холерен вибрион. До момента не е установено наличие по тези два показателя.
По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19