Конференция за ваканционни имоти се проведе в Бургас. Изданието на форума е пилотно и събра инвеститори, агенции и архитекти. Целта е създаване на връзки в бранша и обсъждане на възможностите за инвестиции и проектиране на жилища и хотели по Южното Черноморие. Статистически данни за региона, дискусии по темите и коментари бяха част от събитието.
С 35% се е увеличила бройката на стартиралите проекти за нови жилища в Бургас в периода 2022/2023 година. Добромир Ганев от национална компания за недвижими имоти заяви:
„Морският град е един от малкото в България, който е на плюс в тази категория. Отчита се, обаче, спад в сделките с имоти в цялата страна.“
Според данни на международна организация, която следи качеството на живот, цените на имотите в България не са толкова високи:
„Измежду 130 града, на 92-о място е София, а Бургас е на 122-о. Така че такива легенди, които гласят, че можеш да си продадеш имота тук и да си купиш по-хубав в Милано, например, не са верни.“
Отчетено е, че в Бургас средната цена на квадратен метър за апартамент в центъра на града, е малко над 1500 евро, докато в София е 2 540 евро. На първо място в класацията е Цюрих в Швейцария с почти 25 хил. евро на квадратен метър.
В такава класация, само че за градове единствено в Източна Европа, Бургас попада на 32-о място.
„Бургас е на 33-о място по достъпност на покупката на жилище, като общият брой на изследвани градове е 160“, поясни още Добромир Ганев.
По време на конференцията, в дискусиите се включи и заместник-кметът по спорт и туризъм в Бургас Манол Тодоров. Той посочи, че туристическият бранш продължава да се възстановява от Ковид пандемията, войната в Украйна и тежката инфлация:
„Бургас трябва да представи общ туристически продукт зад граница. По този начин действа и новата програма на Министерството на туризма за маркетинг на Южното Черноморие в чужбина. Ще имаме билборди, реклама по метрото, автобусите в конкретните държави и голямо онлайн присъствие.“
Можете да чуете повече в звуковия файл:
Инвестициите в жп инфраструктура по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна надхвърлят 3 млрд. лева. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването на "Железопътен форум-2024". Размерът на средствата включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в..
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях. Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..
Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..
Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено..
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан..