По време на процедурите по съгласуване, от Община Созопол тогава настояваха да бъде извършено археологическо наблюдение, а не разкопки. Причината беше, че именно първия метод бе избран при изграждането на търговски обект, който се намира в близост. От Националния институт и Министерството обаче избраха да бъдат извършени археологически разкопки. С новите открития се очаква проектът за автогарата да се забави и оскъпи. "Естествено, че може да се забави с оглед на това, което ще се намери. Ние имаме алтернативи. Моето мнение и на хората, които са от моя екип е, че на автогарата там й е мястото. Дали според това, което се намери като археологически ценности, това ще бъде позволено или не, вече е друг въпрос, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
Като алтернативен терен за изграждането на автогарата се обмисля кв. „Мисаря“. "Свързано е с много повече разходи и с много повече организация. Бяхме тръгнали да работим за автогара в кв. "Мисаря". Най-малкото самата липса на пътна свързаност между околовръстния път и парцела за автогара, вкарването на автомобилния трафик по ул. "Одеса" е ужасно. Ние трябва да се борим първо, за да направим една свързаност до околовръстния път. Второ, трябва да се борим да направим веднага с построяването на автогарата, ако е там, вътрешноградски транспорт. Това е свързано с допълнителни инвестиции, с обезпеченост на шофьори, монтьори, с депо, което трябва да приюти всички превозни средства. С разработване на допълнителни маршрути за транспортна схема. Всичко това е свързано с много разходи, с много логистични проблеми. Парцелът там е много по-голям и предполага да се изгради транспортен хъб, а не само автогара", обясни кметът.
Другият вариант е проектът за автогарата да бъде преработен, като в него бъдат включени и новите находки. "Ако археологическите разкопки предполагат експонирането на това, което се намери там, ние ще го направим. Има археологически обект, който се намира в подземния паркинг на стадион Арена Созопол. там са намерили археологически обекти и въпреки всичко строежът е продължил", допълни Янакиев.
До този момент на терена са открити каменна постройка, за която се предполага, че е жилище от 12-13 в. В пласта над нея са намерени два оловни печата от 13 в. с изображения на светци. Разкрити са и 10 погребения. По план археологическите проучвания трябва да приключат в началото на юни, ако има забавяне – те ще бъдат възобновени през септември.
Министерството на финансите прави разчети дали да бъдат изплатени коледни добавки към пенсиите от 100 лева, обяви служебният премиер Димитър Главчев. Според него кабинетът не бави внасянето в парламента на проектобюджета за догодина. Той напомни на формациите в Народното събрание, че правителството му е имало готовност да внесе проекта на..
Бургазлии търсят предимно шаран за никулденската си трапеза. На рибната борса в Бургас, малко преди празника, цената му е 9 лева за килограм. На повечето места се предлага все още жив. Съветът към клиентите е да купуват и прясната черноморска риба, която освен вкусна е и много полезна. Именно шаранът обаче се смята за жертвена риба и..
След 12 години, днес общинските съветници на Царево приеха увеличение на местните данъци и такси. Такова е планирано за почти всички населени места. Според кмета на общината МАрин Киров увеличението е балансирано. Данък недвижими имоти се вдига, но пак е по нисък от размера на сега действащите и утвърдени ставки в съседните общини уточни, кметът..
Сесия на общинския съвет в Царево ще се проведе днес. Дневният ред включва 46 точки сред които най-важната е одобряването на проектобюджет за 2025 год. Според разчетите, трансферите за зимно поддържане и снегопочистване ще струват 75900 лв, а целева субсидия за капиталови разходи е 925400. Така общото взаимоотношения с Централния бюджет е на стойност 1..
Насърчаване на предприемачеството, заетост на младите хора и подобряване условията на труд на рибарите е фокусът на Стратегията за местно развитие на Местната и нициативна рибарска група Бургас-Камено за периода 2025-2029 година. Нейната рамка бе очертана на среща в Културен център „Морско казино“ с участието на неправителствени..
Около 1000-1500 евро е средната цена за квадратен метър на недвижимите имоти в момента в Бургас. Такава е тенденцията от началото на годината, но върху формирането на цената влияе локацията на жилището и какво е строителството. Така цената може да достигне и до 2000 евро. „Това, което наблюдаваме е, че годината стартира с голям интерес от страна..
Министърът на транспорта Красимира Стоянова и представители на железничарските синдикати ще обсъдят нова процедура за избор на железопътен превозвач за пътници. Срещата е по искане на синдикатите и е предизвикана от идеята кандидатите за превозвач да поемат определена дестинация, наричана лот, при новата процедура, която ще бъде подготвена до края на..
Насърчаване на предприемачеството, заетост на младите хора и подобряване условията на труд на рибарите е фокусът на Стратегията за местно..
Министерството на финансите прави разчети дали да бъдат изплатени коледни добавки към пенсиите от 100 лева, обяви служебният премиер Димитър Главчев...
Бургазлии търсят предимно шаран за никулденската си трапеза. На рибната борса в Бургас, малко преди празника, цената му е 9 лева за килограм. На..