Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаски екскурзоводи също се обявиха против становището на КЗК

Снимка: БГНЕС


Екскурзоводи от цялата страна са възмутени от становище на Комисията за защита на конкуренцията, което беше публикувано миналата седмица. В него се посочва, че нормативната уредба, регулираща дейността им, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището пише, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара. Хората от бранша обаче посочват, че това е професия, за която се изисква съответното образование, лиценз и регулация. Подобна е и практиката в другите страни от Европейския съюз.

„Омерзени сме, не просто обидени, не просто разочаровани. Откровено неразбиране на една професия, която е на почти 60 години вече. На една професия, която не е просто работа, а вероятно за всички тези хора е кауза. Една битка за правила в бранша, в която ние сме следвали най-добрите примери в европейската практика. Този прословут лиценз съществува едва от 8 години. След 8 години не друг, а един държавен орган като КЗК реши по някакви неясни причини, че той видите ли няма смисъл. Това са едни 22 страници, много внимателно сме ги прочели, които от край до край завършват с някакви от наша гледна точка тотално нелогични изводи“, коментира Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ – Бургас. В организацията има 120 члена.

Пирева обясни, че във всички европейски страни са въведени изисквания спрямо екскурзоводите, които дават гаранция на потребителите за качеството на услугата им. „Туроператорите имат лицензи, превозвачите в туризма също имат лицензи. Това е наложено в практиката, за да не бъдат ощетени хората, които плащат, което за съжаление продължава да се случва, защото има много сив сектор. Това е професия, която се изучава. Някога се изучаваше 3 години в институтите по международен туризъм. 3 години, 2 езика и всичко, което трябва да знае един екскурзовод“, допълни тя.

Относно идеята за по-облекчени правила спрямо чуждестранните екскурзоводи, които осъществяват дейност в страната ни, Пирева коментира, че има европейски правила и разпоредби, които регламентират това. „Те казват, че трябва да има свободно придвижване на хора. От тази гледна точка нашата Наредба е абсолютно адекватна към изискванията на Европейския съюз. Във всяка една държава, където има лиценз, т.е. подготовката и образованието е адекватно на нашето, ние имаме право да работим там, но забележете – след като си покажем българския лиценз. Ако го няма, ние няма какво да покажем. Има режим на регистрация, изпращат се документи според условията на конкретната държава. При нас е същото.“, поясни тя.

Пирева допълни, че членовете на бургаския съюз няма да приемат становището на КЗК. „Каквото трябва, това ще направим. Има си съдебен ред, ангажирали сме адвокати. Това е въпрос на себеуважение. Тук не става въпрос за нашия личен интерес. Тук става дума за отстояване на национални интереси. Екскурзоводът разказва за историята, за културата, за религията и за всичко останало“, обясни тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32
снимката е илюстративна

През 2023 област Бургас е на трето място по преки чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това  е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...

публикувано на 10.01.25 в 11:47

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 17:00

Обществено обсъждане за платеното паркиране в Поморие

Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..

обновено на 09.01.25 в 15:47
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на компенсациите за тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..

публикувано на 09.01.25 в 14:08