Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Сливен Стефан Радев откри Националната конференция за обучението по физика

Снимка: Община Сливен

Национална тридневна конференция събра в Сливен експерти по физика от цялата страна, учители, преподаватели в университети, научни изследователи и представители на институциите в града. Ежегодното събитие се организира от Съюза на физиците в България (СФБ), Министерството на образованието и науката, фондация „Еврика“, Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ и Община Сливен.

Тази година във фокуса на форума е образованието по физика и дигиталните технологии. 

По време на официалното откриване на дискусиите кметът Стефан Радев, който е и почетен председател на организационния комитет в Сливен, приветства всички гости и участници.

„Безспорно XXI век е време на безпрецедентен технологически и технически напредък, който не би бил възможен без достиженията на физиката. Затова е много важно младите хора в България да се развиват тази сфера. Истината е, че бъдещето на страната, нашето място в света, ще се предопредели от това как съумяваме да се възползваме от техниката, технологиите, как съумяваме да увличаме младите хора в тези умения и как съумяваме да ги използваме за развитието на страната“, изтъкна кметът Радев. Той изрази убеденост, че през дните на конференцията участниците ще споделят опит, иновативни практики и модели, които да бъдат полезни за технологичното подобряване на дейностите в обучителния процес.

Сред гостите бяха още председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев, Кристиана Добрева-Станкова – началник на РУО-Сливен,член-кореспондентът Александър Драйшу – председател на СФБ, инж. Григор Цанков – изпълнителен директор на фондация „Еврика“, Джордж-Марк Райнов – член на УС на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“, директори на образователни институции, учители и ученици.

В рамките на откриването бяха връчени и наградите по физика „Акад. Матей Матеев“ на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за учители с най-голям принос при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката и астрономията и за постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда.

С наградата „За изключителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката“ бяха отличени Павлина Георгиева – старши учител по физика и астрономия в МГ „Д-р Петър Берон“-Варна и Нели Михайлова – старши учител в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“-София.

Наградата „За постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда“ отиде при Пенка Василева – старши учител от СУ „Хаджи Мина Пашов“-Сливен.

За откриването на събитието имаше и музикален поздрав от Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Тракийче“.

В програмата на конференцията, която ще продължи до 16 юни, са включени доклади на Наталия Митева, зам.-министър на МОН и д-р Светла Петрова от Института за изследвания в образованието.

И тази година във форума ще бъдат изнесени публични лекции за Нобеловата награда по физика през изтеклата година и по-важни въпроси, свързани с темата на конференцията. Нобеловата награда по физика за 2023 г. ще бъде представена от председателя на СФБ чл.-кор. Александър Драйшу, а Нобеловата награда по химия за 2023 г. – от проф. д.фз.н. Евгения Вълчева – зам.-председател на СФБ. Първия български учебник по физика на Найден Геров ще представи доц. д-р Мая Гайдарова по повод 175-годишнината от издаването му.

В панелите „Средно образование“ и „Висше образование“ ще бъдат представени пленарни, секционни и постерни доклади, включително на студенти в отделните направления на конференцията.

На 14 и 15 юни, със съдействието на фондация „Еврика“, е планирана и традиционната Младежка научна сесия на тема „Физиката и светът на технологиите“. В програмата на конференцията е включена и „Работилница за ЕкоИдеи“ от ученици от средните училища в страната.

В заключителната част ще бъде проведена дискусия на тема: „Дигиталните технологии в обучението по физика – възможности и перспективи“ с водещи: проф. д-р Желязка Райкова и доц. д-р Мая Гайдарова.


По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С коледен базар ОУ „Елин Пелин“ помага на домове за възрастни и сираци

Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември.  С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..

публикувано на 17.12.24 в 13:24

Мода сред децата - предпочитат вейпове и снус пред цигарите

Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..

публикувано на 13.12.24 в 18:27

Две бургаски училища са заявили финансови затруднения

Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения.  В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..

публикувано на 14.12.24 в 09:30

ПГЧЕ „Васил Левски“ получи награда от Асоциацията на Кеймбридж училищата

ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е  в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..

публикувано на 11.12.24 в 11:28

Над 300 деца се включиха в конкурса „Писмо до моя Герой“

Приключи IV-то издание на националния литературен конкурс „Писмо до моя Герой“ организиран от Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий 1985”. Целта на конкурса е да си спомним за човека, на когото се възхищаваме, по думите и действията и искаме да станем като него, да изразим емоциите си в писмо, на ръка изписано. В конкурса..

публикувано на 09.12.24 в 12:27

Създават учебен център за музикални медийни технологии и тонрежисура в Бургас

В Бургас ще бъде разкрит учебен център за музикални медийни технологии и тонрежисура. В него ще се обучават студенти от филиала на СУ „Св. Климент Охридски“ в морския град.   Той ще може да бъде ползван и от продуценти и изпълнители под наем. За оборудването му са необходими 320 000 лева.  Предвижда се центърът за музикални и медийни технологии да..

публикувано на 08.12.24 в 12:00

Връчиха наградите "Ученик на годината" на изявените бургаски деца

Раздадени бяха наградите "Ученик на годината" и отличията на бургаски ученици от средните училища и професионалните и профилирани гимназии в общината, които постигнаха през изминалата година високи постижения в образованието, науката, спорта и изкуствата. Шестата тържествена церемония по връчване на наградите на Община Бургас се проведе в Аулата на..

публикувано на 06.12.24 в 09:48