Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На фона на сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното



Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите.

Това каза пред БНР председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов.

Асоциацията очаква отговор от институциите по повод неофициалните информации, че въпреки засушаването у нас, текат преговори между българските и турските власти за изпускане на вода от язовирите у нас с цел да се повиши дебитът на реките Марица и Тунджа, от които напояват в Одринско.

С темите обаче не бива да се злоупотребява, категоричен бе Проданов в интервю за предаването "Преди всички". Той е участник в работната група за подновяването на договора с Гърция:

"България изпуска последните 10 години почти двойно повече вода, отколкото реално сме се ангажирали по договора, и не защото гърците искат двойно повече вода, а просто защото река Арда е пълноводна, има много вода, а ние не я използваме, не я употребяваме за нищо. В този случай нито Гърция, нито Турция са ни виновни за това, че ние не използваме достатъчно добре водните си ресурси и нямаме инфраструктура да използваме тази вода. Дали в случая нашето Министерство на околната среда се съгласи да отпусне тази вода към Турция – ще се опитаме да разберем до края на деня".

По думите му проблемът с напояването у нас е сериозен:

"България напоява в момента около 400 хил. декара от общо над 35 млн. декара".

Наскоро обаче се провалиха преговорите на аграрното ведомство с Брюксел и ЕК не разреши да разширим поливните площи с европейски пари:

"Този прием не може да стартира в неговата цялост, защото ресорният зам.-министър не е успял да убеди ЕК – тя да се съгласи и да позволи на България да стартира този прием", обясни Проданов.

Това е и една от причините, поради които зърнопроизводителите поискаха оставката на ресорния зам.-министър Таня Георгиева.

"Ние просто казваме, че тя не се справя и няма място там", категоричен бе председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Илия Проданов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Такситата в Бургас излизат на протест в сряда

Бургас се включва в националния таксиметров протест на 20 ноември. Това съобщи Снежана Никова, председател на браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори за морския град. Причината за недоволството е резкият скок на застраховката „Гражданска отговорност“ за бранша. Повишението е между 300 и 1 000 %, поясни Никова:..

обновено на 19.11.24 в 13:17
Министерство на земеделието

Земеделското министерство започва прием на заявления за подпомагане на млади фермери

Министерството на земеделието започва прием на заявления за подпомагане на млади фермери. Бюджетът за целта е над 176 млн. лв. ,а всички  документи за  кандидатстването ще се изготвят безвъзмездно от Националната служба съвети в земеделието. Целта на подпомагането е да се увеличи броя на младите земеделци, те  да създадат устойчиви и конкурентни..

публикувано на 19.11.24 в 07:43

Средната брутна заплата в област Бургас е 1792 лв

В област Бургас средната брутна заплата през третото тримесечие на 2024 г. е 1792 лв., при 2275 лв. средна за страната. Това показват данните на Териториалното статистическо бюро - Югоизток. В сравнение с останалите области Бургас се нарежда на 14-то място. Най-висока средна заплата получават в област София - 3100 лв., а най-ниска - в областите..

публикувано на 18.11.24 в 11:52

"Инвеститор на годината" - за 14-ти път в Ямбол

За 14 година областната администрация в Ямбол обяви конкурса "Инвеститор на годината". Заявления за участие се приемат до 2 декември. Целта на конкурса е да популяризира и поощри дейността на фирмите с принос към икономиката в региона. Отличията се присъждат в три категории – големи предприятия с над 250 служители, средни предприятия с под 250..

публикувано на 17.11.24 в 14:40

Полети между София и Бургас и през зимата

Националният авиопревозвач „България Еър“ ще оперира по вътрешната си линия между София и Бургас и през студените месеци на годината, осигурявайки удобна свързаност между двата града, възможност за бизнес пътувания и трансфери до международни линии от полетната мрежа на превозвача.  Директните полети между столицата и Бургас започват да се изпълняват..

публикувано на 17.11.24 в 08:30

Цветан Цирков е новият представител на държавата в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Новият представител на държавата в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас" е Цветан Цирков - дългогодишен служител в Министерството на икономиката и индустрията.  Той е бил избран на Общо събрание на компанията и ще заеме длъжността след вписване в Търговския регистър, искане за което вече е подадено от "Лукойл Нефтохим Бургас". Държавата в..

публикувано на 15.11.24 в 08:26

Разходка из потайностите на Сливенската планина

Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни,..

публикувано на 14.11.24 в 15:21