Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите.
Това каза пред БНР председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов.
Асоциацията очаква отговор от институциите по повод неофициалните информации, че въпреки засушаването у нас, текат преговори между българските и турските власти за изпускане на вода от язовирите у нас с цел да се повиши дебитът на реките Марица и Тунджа, от които напояват в Одринско.
С темите обаче не бива да се злоупотребява, категоричен бе Проданов в интервю за предаването "Преди всички". Той е участник в работната група за подновяването на договора с Гърция:
"България изпуска последните 10 години почти двойно повече вода, отколкото реално сме се ангажирали по договора, и не защото гърците искат двойно повече вода, а просто защото река Арда е пълноводна, има много вода, а ние не я използваме, не я употребяваме за нищо. В този случай нито Гърция, нито Турция са ни виновни за това, че ние не използваме достатъчно добре водните си ресурси и нямаме инфраструктура да използваме тази вода. Дали в случая нашето Министерство на околната среда се съгласи да отпусне тази вода към Турция – ще се опитаме да разберем до края на деня".
По думите му проблемът с напояването у нас е сериозен:
"България напоява в момента около 400 хил. декара от общо над 35 млн. декара".
Наскоро обаче се провалиха преговорите на аграрното ведомство с Брюксел и ЕК не разреши да разширим поливните площи с европейски пари:
"Този прием не може да стартира в неговата цялост, защото ресорният зам.-министър не е успял да убеди ЕК – тя да се съгласи и да позволи на България да стартира този прием", обясни Проданов.
Това е и една от причините, поради които зърнопроизводителите поискаха оставката на ресорния зам.-министър Таня Георгиева.
"Ние просто казваме, че тя не се справя и няма място там", категоричен бе председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Илия Проданов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от „Бургаската Регионална Туристическа Асоциация“ в партньорство с организации от Турция, Украйна и Молдова. Основната цел на проекта е запазване на морската растителност в Черно море. Разпространението,..
Извънредна проверка на поморийските плажове е извършена на 7 май в 16.00 часа от РИОСВ и отдел УТООС към Община Поморие, съобщават от администрацията. Обходът е обхванал плаж „Поморийска пясъчна коса“, плаж пред „Гардения Бийч Палас“ и Южен плаж в участъка около улица „Чайка“. На плаж „Поморийска пясъчна коса“ е установено наличие на единично..
Община Царево е домакин на архитектурен пленер, на 9 май от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти. Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция..
Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и ежедневно предоставяне на данни за морската повърхност. Искането е с цел прецизно проследяване на екологичната обстановка в региона. Аргументът на Крумов е, че по този начин ще се осигури още..
Повече българи и по-малко чужденци очакват хотелиерите през новия туристически сезон по Южното Черноморие. Чуждите туристи ще са главно от страните от бившия соц лагер, коментира хотелиерът от Поморие Георги Тръпков. Неговата прогноза за лято 2025 г.: "Предварителните записвания са много сходни с миналогодишните. Тотално загубихме, според мен..
БНР Бургас подаде сигнал до РИОСВ за мазута на плажа на Каваци.
Предстои спиране на извършването на строително монтажни дейности в Созопол и ваканционно селище "Дюни", считано от 15 май до 1 октомври тази година. Това е посочено в заповед на кмета Тихомир Янакиев издадена на 30 април. В забраната са включени и вътрешни довършителни дейности. В срок до 23 май трябва да се извърши ограждане и..
Извънредна проверка на поморийските плажове е извършена на 7 май в 16.00 часа от РИОСВ и отдел УТООС към Община Поморие, съобщават от администрацията...
Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и..
Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от..