Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разногласия на туроператорите за Гаранционния фонд

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Проект за промени в Закон за туризма, засягащи създаването на гаранционния фонд, предизвиква разногласия в бранша. На 2 септември изтича крайният срок за общественото обсъждане на законопроекта. До тази дата браншът трябва да изрази становище и да внесе предложения за промени. Създаването на гаранционния фонд е следствие от европейска директива за пакетните туристически пътувания. Целта е да се защитят потребителите при несъстоятелност и финансови затруднения на туроператорите.


Схемата е направена върху оборота на туроператора. Не е правилният начин гаранционният фонд да се базира на оборота, а на туристическия пакет – това е най-чистият вариант. Така ще бъде застрахован пакетът на пътуващия клиент, изрази мнение Павлина Илиева, председател на сдружението на туроператорите и туристическите агенти Обединение "Бъдеще за туризма".

Не е ясно как ще бъде формирана вноската, допълни тя.

"В бранша нямаме разногласия дали да съществува гаранционният фонд или не. Нашите разногласия са по текстовете в този вид."

Целият туроператорски бранш да поиска оттеглянето на този законопроект, призова в интервю пред БНР Димитър Попов, председател на Българската  асоциация за устойчив туризъм.

В този му вид законопроектът няма нищо общо с дискутираното в работните групи, аргументира се той.

Гаранционния фонд следва да покрива само правата на потребителите, закупили пакетни услуги, при това само от директни продажби, посочи още Попов.

Има неяснота не само относно вноските, но и относно обезпеченията, смята той.

Не очакваме да се внесе за гласуване сегашния текст, уточни в предаването "Преди всички" Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, подкрепяща внесения законопроект.

Гаранционният фонд следва да покрива само и единствено продажбите за пакетни пътувания към крайни клиенти, изтъкна тя. В момента в счетоводството такива сметки не се водят, коментира Горанова.

Тя очерта два проблема – частният гаранционен фонд би струвал на бизнеса много повече от държавен, а на второ място – няма сигурност "дали бизнесът е достатъчно узрял за управлява такъв фонд безпристрастно и правилно".

Трите мнения чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови линии на летищата в Бургас и Варна

Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...

публикувано на 19.02.25 в 17:10

Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..

публикувано на 19.02.25 в 13:00
НАП в Бургас

До края на месеца работодателите подават справки за изплатените доходи

До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми.  В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..

публикувано на 19.02.25 в 12:00

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия период..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 19:30

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00