С над 4 пъти се превишава броя на заявените потребности от работна сила в сравнение с броя на регистрираните безработни в област Бургас. Тази тенденция е в сила и във Варна и София-град. Това показват резултатите от проучването на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта проведе в периода май - юли, съвместно с областните комисии по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната.
Най-съществено нарастват нуждите от работници и специалисти в област Сливен – 2,5 пъти спрямо заявените потребности през 2023г.
Проучването сочи, че българският бизнес ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти в следващите 12 месеца.
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Това е близо 9,3% от заетата в момента работна сила. В сравнение с резултатите от проучванията през 2023 г. се наблюдава леко снижение на заявените потребности от работна сила с 2,6% или с около 7 хил. работници и специалисти по-малко. Спрямо средните стойности за рекордната по заетост 2019 г., търсенето през 2024 г. е на 82% от това през 2019 г.
Проучването събра важна информация относно нагласите на българския бизнес за очакваните компетентности и умения на търсената работна сила. Всеки четвърти работодател поставя на първо място личностната и социална компетентност като решаващ фактор за успеха на бизнеса, следвани от езиковата и предприемаческата компетентност, съответно със 17 и 12 % представителност. За 87% от бизнеса самоконтролът и дисциплината са най-необходимото умение, което трябва да притежава персоналът. На второ място по важност работодателите (85%) поставят уменията за работа в екип и комуникативност.
Резултатите от изследването показват също, че 59 219 фирми ще наемат нов персонал през следващите 12 месеца. В сравнение с допитването преди година, техният брой е нараснал с 3 919 или със 7,1%.
През следващите 12 месеца работодателите ще търсят близо 153 000 специалисти с квалификация. Спрямо заявените потребности от професионалисти със средно образование през 2023 г. броят на потребностите, които работодателите заявяват през 2024 г. е намалял с 5,3%. Най-търсени професии ще са строители, шивачи, готвачи, оперативни счетоводители, строителни техници и др.
От други близо 59 300 специалисти с правоспособност или с висше образование ще се нуждае българският бизнес. Сред тях най-търсени ще са учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели, фармацевти и др. В сравнение с година по-рано броят на търсените специалисти с висше образование или правоспособност нараства с близо хиляда или с 1,6%.
Проучването показва, че 49 764 работници без специалност ще са нужни в различните сектори на икономиката през следващите 12 месеца, като също се отчита нарастване на търсенето на годишна база с 650 позиции или с 1,3%.
Леко нараства делът на работодателите, заявяващи, че ще срещат трудности при намиране на нужните им специалисти и работници - от 63,8% средно за 2023 г. на 66,7% през 2024 г. Най-често споменаваната причина за проблеми при осигуряване на персонал е липсата на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите – в 43,1% от случаите.
Предприятията, които смятат, че се налага съкращаване на персонал са 17 300, при 12 600 през 2023 г., което се явява ръст от 37,3% на работодателите, принудени да свиват дейността си през следващите 12 месеца.
Най-голямо търсене на работници и специалисти, през следващите 12 месеца, се очаква в индустрията - общо 68 249 души или 26.1% от всички заявени потребности. В търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството ще се търсят 55 308 или 21,1%, а в държавното управление, образованието, здравеопазването и социалните дейности – 48 710 или 18,6%.
Обучението на работното място е най-често предпочитаната форма за решаване на проблемите с недостатъчните умения на търсените от работодателите кадри, споделена от 43,3% от тях.
Според проучването в средносрочен план, т.е. в близките 3 до 5 години, търсените специалисти с висше образование ще бъдат 226 864 души. Трите най-търсени професионални направления са Педагогика, Икономика и Социални дейности. През следващите 3 до 5 години българският бизнес ще се нуждае и от 255 864 специалисти със средно образование. Най-необходими ще са специалистите в търговията на едро и дребно, строителството, маркетинг и реклама, счетоводство и данъчно облагане и др.
София-град остава областта, в която ще се очаква да бъдат наемани най-много работници и специалисти – 47 229, което е 18,0% от всички заявени в страната потребности, следвана от Варна – с 28 944 (11,1%) и Пловдив – с 23 433 (8,9%).
Областите, в които няма да се усещат негативните последици от липса на достатъчно свободна работна сила са Видин, Разград и Търговище.
В сравнение с резултатите от изследването преди година, в 11 от областите, е отчетен ръст на потребностите от работна сила спрямо предходната година, а в 17 – намаление.
Проучването на потребностите от работна сила се провежда веднъж годишно, за да се набира и анализира актуална информация относно професиите, компетентностите, знанията и уменията на търсените от работодателите кадри и да се планират мерки за организиране на тяхната професионална подготовка.
Изследването е национално представително върху база от 426 226 активни предприятия в страната с използване на стратифицирана случайна извадка по области и икономически дейности. Нормата на отговоряемост при тазгодишното проучване е изчислена на 37,9% при близо 10 хил. численост на генералната извадка и 4 хил. на целевата. Резултатите, получени чрез използването на представителна (случайна) извадка, са във формата на статистически оценки.
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ..
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на..