Предизвикателствата пред риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов, поводът е Международният ден на Черно море, който се отбелязва днес.
„На всички е известно, че видовете, които живеят в Черно море са със значително по-добри вкусови качества. По-големият приток на сладководни басейни създава и по-малка соленост в морето, затова тук идват и риби от Босфора, които се хранят и добиват вкусови качества и плътност на месото, което е много търсено на нашия пазар, но от съседните на България държави, както и в страни от Централна, и Западна Европа. Това ни дава стиул да развиваме сектора. Ние сме много ангажирани не само да изгребваме този ресурс, но и да го опазваме. Част от видовете са местни, те живеят тук, затова сме загрижени за тяхната популация - да се развива, да се размножава, защото тя се размножава само в Черно море. Става дума за цацата, калкана, черноморската акула, белите и черните миди, меджит, хамсия.
В България има много добър риболовен сектор, от малки и средни кораби, които ловят достатъчно количество риба, за да задоволяват нашия пазар, а и голяма част от тях изнасяме навън. Ние сме и много добри преработватели. Бих казал, че тази година е много успешна.В момента има наличие на много риба. Има паламуд достатъчно, много чернокоп, хамсия. От цацата имаме много добри улови, но имайте предвид, че ловим 1/10 от това, което е пред българския бряг, дори по-малко 1/7 или 1/8, т.е. от 60 000 тона ловим 3-4 хиляди тона.
Черноморската мида представлява интерес не само на българския пазар, изнася се 2/3 от нея. Бялата мида също се изнася на 97-98%. Рапаните тотално ги изнасяме на азиатския пазар.
Видовете, които се развиват в Черно море са много интересни, но ние трябва да ги запазим и освен, че има квота за калкан и се наблюдава цацата, от няколко години има тенденция да се наблюдават и други видове. Занимаваме се с ччернокопа и с барбуна, като последния вид, който споменах е царска риба, без която черноморската рибена чорба не става, особено на юг от Бургас надолу - задължително трябва да има барбун.
Работим много с екологичните организации, както и с държавните администрации в двата института във Варна - Института по рибни ресурси и Института по океанология, които се занимават с изследванията на Черно море.
31 октомври е Международният ден на Черно море. За всички, които са на морето, които работят от дистанция за морето, за риболовците, за туризма, за хората живеещи до морето, за клубовете свързани в морските спортове, за природата, за учените, за еколозите - пожелавам на първо място всички да бъдат здрави. Да се борим за общата кауза да го има морето, да ги има видовете, да има поминък за всички, да има устойчивост, да има стабилност, да има повече интерес от хора, които разбират и да им се дава възможност да работят в тази посока. Морето е всичко! Хората казват, че където свършва морето започа провинцията. Имаме прекрасно море, имаме и невероятно съчетание на море и планина, на морското дъно има невероятни артефакти.“
Йордан Господинов посочи още, че нормативната уредба не решава казусите, а това става с диалог. Той се постига с дискусии от всички сектори за опазването на Черно море и на 376-километровата брегова ивица. По думите му все по-малко найлонови торбички се вадят с рибата от морето, което означава, че хората стават все по-отговорни, а това помага и за подобряването на показателите на морската вода. Оттук и подобряване на популацията на различните видове.
До 22 април 2025 г. е отворен приемът на заявления за подпомагане на дейности, насочени към развитие на занаяти в селските райони. Средствата са по интервенция „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Целта е постигане на диверсификация на икономиката в..
Бургас е сред предпочитаните от испанците дестинации, това е станало ясно на среща между з аместник-министърът на туризма Ирена Георгиева и испанския министър на индустрията и туризма Жорди Хереу. Д вете страни обсъдиха развитието на двустранните отношения в областта на туризма. Основен акцент в разговора бяха инициативите за насърчаване на..
Закупуването на кола от друга държава е процес, който изисква внимание към детайлите, познаване на процедурите и време. Но какво ще кажете, ако доверите всичко това на професионалисти? Компании, специализирани във вноса на автомобили, могат да ви осигурят не само спокойствие, но и гаранция за успешна сделка. Защо да изберете фирма за внос на коли?..
До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване, а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, съобщиха от НАП. Самоосигуряващите се лица, които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд..
В края на миналата година ученици участваха в заседание на общинската комисия по транспорт в Бургас и поставиха конкретен проблем за решаване от администрацията-препълнените автобуси в пиковите часове. Тогава управителят на общинската фирма инж. Петко Драгнев обясни, че една от причините да не се пускат повече автобуси е липсата на шофьори...
Междуведомствена комисия, свикана от Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора прие предложението за изваждане на 12 декара, прилежащи площи към бившия Алпийски дом в Сливен, от Природен парк „Сините камъни“. Решението бе взето със седем гласа „за“ и два „против“. То ще бъде изпратено до министъра на околната среда водите, а..
Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..
В края на миналата година ученици участваха в заседание на общинската комисия по транспорт в Бургас и поставиха конкретен проблем за решаване от..
Междуведомствена комисия, свикана от Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора прие предложението за изваждане на 12 декара,..
Бургас е сред предпочитаните от испанците дестинации, това е станало ясно на среща между з аместник-министърът на туризма Ирена Георгиева и испанския..