Пенсиите ще бъдат увеличени по швейцарското правило от 1 юли 2025-а година, като индексацията ще бъде между 8 и 9 процента.
Това предвижда проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване, който ще се обсъжда в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт.
Заложено е повишение на максималния осигурителен доход от 1-и януари, от сегашните 3750 на 4130 лева.
Проектобюджетите на държавата, на общественото осигуряване и на Националната здравна каса ще бъдат обсъдени в Националния съвет за тристранно сътрудничество в сряда.
Съгласно изготвения проект на закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина се запазват размерите и съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване.
Максималната пенсия остава 3400 лева. Предвижда се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 1-ви януари да стане 1077 лева, колкото е новата минимална работна заплата.
Запазва се размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, както и за отглеждане на дете до 8 години от бащата на 780 лева.
Остава и същият минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 18 лева, както и максималният - 107,14 лв.
Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31-ви декември 2024 г., се осъвременяват от 1-ви юли догодина с процент, определен по швейцарското правило. Очаква се той да бъде между 8 и 9%, като точната му стойност ще се определи след получаване на отчетните стойности и на двата показателя в правилото - инфлацията и ръста на средния осигурителен доход.
От 1-ви юли минималната пенсия за стаж и възраст става 631,08 лева или с 50,51 лв. повече спрямо сега. Средната пенсия догодина ще е 975 лева с реален ръст от 7,9 на 100 при прогнозирана инфлация от 2,4%.
Заложените общи разходи на Държавното обществено осигуряване са 27,4 млрд. лева, което е ръст с малко от над 3 млрд. лева спрямо тази година. За пенсии ще се платят 11,2% от брутния вътрешен продукт.
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ..
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на..