Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

| обновено на 14.01.25 в 12:51

Сериозно раздвижване още в първите дни на годината отчитат брокерите в търсенето на жилища. След малък отлив през ноември и декември на сделки и огледи, в момента отново е подновено активното търсене.

Наближаващото приемане на еврото също стимулира пазара, посочва брокерът Ирина Генова:

"Търсят се апартаменти в Бургас, в крайните квартали "Меден рудник" и Сарафово, по цялото Черноморие на юг и на север от областния център. Купуват хора, които разполагат с пари и те диктуват пазара. Хората са на мнение, че е перспективно да се инвестира във втори имот край морето - ваканционен."

Бургазлии са 70% от купувачите. Имоти търсят софиянци, пловдивчани, старозагорци. Интерес има от Сливен и Ямбол.

Сделки се сключват на цени от 1 200-1300 евро за квадратен метър. Затвърждава се тенденцията Бургас да изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти.

И още един казус-физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С богат опит и в журналистиката Ирина Генова  води канал, в който разяснява актуални казуси от специфичната сфера. Този е озаглавила "ДДС брадва за продавачите на нови апартаменти."

Промяната в закона ще засегне най-вече онези, които апартаменти  със спекулативна цел "на зелено" и след това ги продават, когато сградата бъде въведена в експлоатация. Досега се регистрират по ДДС строителните предприемачи, защото това им е бизнесът,  пояснява брокерът:

"С промяната обаче ще бъдат задължени и физическите лица. По действащите в момента разпоредби физическите лица, ако извършват до 3 сделки годишно се задължават да се регистрират по ДДС. Сега за тези обекти в нови сгради ще трябва да се регистрират по ДДС при продажбата дори само на един апартамент.  Идеята е една-строителните предприемачи много често не купуват парцела, върху който строят, а правят бартерна сделка, т.е. те дават срещу  този парцел обезщетение на собствениците-един, два, три апартамента, колкото са си изчислили, че е процентът обезщетение. Тези собственици продават апартаментите, а държавата губи от това ДДС. Сега вече при продажбата на още първия апартамент те ще трябва да се регистрират по ДДС."

Това е една тромава процедура, изисква и наемането на счетоводител, добавя брокерът.


Повече чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Петя Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

По-малко туристи и по-ниски приходи от нощувки в Бургаско през февруари

През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..

публикувано на 16.04.25 в 12:00

България подписа договор за търсене на нефт и газ в Черно море

Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.  Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...

публикувано на 15.04.25 в 13:30

Среща с туристическия бранш предстои днес в Поморие

Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон.  Данните показват, че макар като цяло..

публикувано на 15.04.25 в 09:00

Ръст на нарушенията при заплащане на труд по празници и извънредни дни

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..

публикувано на 14.04.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

От 15 април се забранява уловът на калкан в Черно море

От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително.  Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..

обновено на 12.04.25 в 15:36

Протест в Бургас за целогодишни полети на летището

В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще  протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...

обновено на 12.04.25 в 10:20

Летище Бургас: Очакваме 12% ръст на пътниците, инвестираме още 100 млн. до 2026 г.

Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта.  Допълнителни 100 милиона лева  ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..

обновено на 12.04.25 в 09:37