Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопите се разделиха с певеца Крум Янков

Крум Янков
Снимка: Николай Чапански
На 22 януари ни напусна известният родопския певец и акордеонист Крум Янков – един от стилните народни изпълнители, току-що навършил 81 години.

Крум Янков е роден в село Добралък, Община Куклен и е най-малкият, седмото дете, в къщата на Иванка и Петър Янкови. Причината Крум да се захласне по народната музика, и по-специално по акордеона, бил неговият вуйчо, на когото е кръстен. Винаги с вълнение той разказваше момента на първата си среща с акордеона, когато вуйчо му сваля от тавана една прашасала хармоника с копчета и от този момент до края на дните си, той остава верен на инструмента и народната песен.

Най-голямата музикална школа за Крум Янков се оказали турнетата из родопските села и махали с известния кларнетист Васил Попов - Попето от село Левочево, Смолянско. В началото на 50-те години получава и първата покана за запис в радио „Сребрьо Бабаков” – първото име на днешното Радио Пловдив. Осъществява записи със Садовската народна група на кларинетиста Георги Пендов, а след това и с Първомайската група. Интересен е случаят с първите му записи в Радио София през 1956 г., когато засвирили няколко хора и ръченици със Садовската група. Георги Пендов казал на комисията, в която били Коста Колев и Георги Бояджиев, че сред тях има едно момче, което много добре пее родопски песни. Крум изтръпнал, когато го накарали да запее, защото пред микрофоните на радиото е много по-различно, отколкото на сцените по сватбите. Запял и на момента записал: „Поспусни са шар планина”, „Сос ма караш, майчинко” и „Стоене сино, Стоене”. Веднага му насрочили ден и час за запис в радиото, а след това „Балкантон” издава грамофонни плочи с неговите песни.


Малка грамофонна плоча на Крум Янков с Леновската група
Във фонотеката на БНР Крум Янков е оставил десетки песни, хора и ръченици с най-известните групи в Тракия – Първомайската, Леновската, Садовската. Песните са обработени от Коста Колев, Емил Колев, Тодор Пращаков и Димитър Пенев. Под съпровода на оркестър с диригент Емил Колев, в който свирят Тодор Пращаков (акордеон) и Хари Асенов (кларинет), Крум Янков записва самостоятелна дългосвиреща плоча в студиото на „Балкантон”, както и две плочи с пазарджишката певица Надка Караджова. Има издаден и албум със стари градски песни „Вино дай, кръчмарю”.

Ярко отражение на изпълнителските качаства на родопския певец Крум Янков са записите в музикалния фонд на БНР, част от които ще чуете в прикачения звуков файл. Неподражаем тембър, отличаващ се от всички родопски изпълнители, а гласът – топъл, овладян, неповторим.

В памет на Крум Янков ще чуете разговор с неговия син – Петър Янков (професионален класически музикант) и акордеониста Атанас Стоев, ръководител на оркестър „Канарите”. Звучат песните: „Стоене сино, Стоене” (съпр. Георги Пендов и Садовската група), „Сино льо, един на мама” (обр.дир. Емил Колев), „Събрали са се набрали” (обр.дир. Коста Колев) и „Леновска ръченица” (изп. Леновската група с рък. Никола Янков, обр. Коста Колев)

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един много сполучлив дебют на поетесата Мария Илиева

Вечно млада, но вече с пораснала красива дъщеря, Мария Илиева от София ни предлага своя слънчев дебют в стихосбирка "Родена съм, за да обичам". Не мога да не й повярвам, тя цялата излъчва обич и сърдечност. Такива са и стиховете й. Наниз от разнообразни чувства с основна перла - любовта. Към отминалото детство, към майката, към любимия,..

публикувано на 06.10.24 в 04:26
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08