Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Паскал Браконо: Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години

Доц. д-р Борис Комитов: Световната климатология подценява влиянието на слънцето върху глобалното затопляне

Дебат в ефира на Хоризонт между двама учени за глобалното затопляне.

Синоптичната прогноза за утре в София: "Очаква се терометърът да надмине 50 градуса". Може би не сме далеч от отзи момент?

"В София - 50 градуса ?!": така е озаглавена първата "Среща на бъдещето" във Франския институт и в ефира на Хоризонт до обед. "Срещи на бъдещето" е поредица от дебати, организирани от Френския културен институт в София,​ за ​предизвикателствата на нашето време, ​с участието на водещи учени ​ от Франция и България​.

Ураган

Става дума за промени​те​, които се случват със света и обществата ни. Доколко науката и технологиите могат да допринесат за по-добрия живот на обществата ни, или пък обратно – да ни отчужд​ят?

д-р Паскал Браконо е изследовател от Университета Версай-Сен-Кентен-ан-Ивлин, Франция, ръководител по темите климат, биогеохимични цикли и техните взаимодействия в Лабораторията по науките за климата и околната среда, изследовател в Комисариата по атомна енергия. Тя се занимава с физическо моделиране на климата, процеси на взаимодействие между океана и атмосферата, палеоклимати.

Доц..д-р ​Борис Комитов е геофизик и астроном от Института по астрономия към БАН. ​ Намираме го в Стара Загора, където е Центърът за слънчено и слънчево-земен мониторинг.

Още през 50-те години започнаха да се излъчват изключително много емисии на въглероден двуокис. С помощта на моделирането, което ни позволява да симулираме процесите, успяхме да покажем увеличаването на парниковия ефект.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ климатологът проф. Паскал Браконо от Франция. Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години, заяви тя.

Ако продължаваме по този начин, през 2100 г. може наистина да се окажем с климат с 4 градуса по-висок от този, който средно имаме понастоящем. Но, ако още днес предприемем важните мерки, с  не повече от 2 градуса може да мръдне нагоре температурата. Оттук идват и дебатите как можем да се приспособим към промените в температурата, защото те са факт, който ще се отрази върху всяко едно от нашите общества.

Геофизикът доц. д-р Борис Комитов от БАН нарече теорията за антропогенното глобално затопляне „принципно невярна“.

Общият първичен доминиращ фактор за климатичните промени е Слънцето и неговата активност, но не чрез един, а най-малко чрез 5 различни физически механизма – чрез вариации на светимостта, на параметрите на слънчевия вятър,  чрез слънчевите изригвания и слънчевите коронални групи, които са свързани със слънчеви протонни ерупции, които на свой ред пораждат  т. нар. радиационни бури…

Снимка

В подкрепа на твърдението си Комитов изтъкна, че на Балканите има много добре изявена цикличност във валежите и температурите на 20 – 22 години. Със слънчевата активност могат да бъдат обяснени и над 50% от климатичните промени в миналото, допълни той. Ученият е категоричен, че световната климатология реално подценява около 4 – 5 пъти  влиянието на слънцето.

През последните 15 години средната планетарна температура е относително постоянна, а съдържанието на СО2 продължава да расте. Тоест причината  за общата тенденция за затоплянето на климата през последните 300 години трябва по-скоро да се търси някъде другаде. 

Проф. Браконо изтъкна, че посредством изследвания и опити е доказано, че не само слънчевите особености влияят на климатичните промени в момента, но и производството на парникови газове.


Снимка

Въпрос на време е промените в климата да станат необратими заради тяхното ускоряване в последните векове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Река Джерман подкопа участък от АМ "Струма"

Участък от автомагистрала "Струма" при село Усойка е подкопан от водите на река Джерман.  В участъка има съборени стълбове от оградата на магистралата, каза областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Проблемът е от месеци и се търси финансиране за възстановяване на оградата, което ще стане догодина, отбеляза областният управител...

публикувано на 23.12.24 в 13:53
Руският президент Владимир Путин разговаря със словашкия премиер Роберт Фицо, 22 декември 2024 г.

Русия определи като "сложна" продажбата на газ за европейските страни

Русия определи продажбата на природен газ за европейски страни като "сложна", тъй като споразумението за транзит на синьото гориво през Украйна изтича в края на годината. Това стана ясно след разговор между руския президент Владимир Путин и премиера на Словакия Роберт Фицо. Украйна е заявявала, че няма да поднови петгодишния договор за..

публикувано на 23.12.24 в 13:40
Диана Дамянова

Диана Дамянова: Ще дойде политическа сила и ясно ще изразява интересите на демократичната общност

Очаква ни интересен 5-годишен политически период, прогнозира пиар експертът Диана Дамянов в интервю пред БНР.  В предаването "12+4" тя коментира политическа ситуация в България през отиващата си година. "В историята като в бутилката с вода няма празни пространства, н о историческите процеси са по-бавни. Сега чувстваме безизходица..

публикувано на 23.12.24 в 13:27
Кириакос Мицотакис

Гърция иска повече финансиране за страните с външни европейски граници

Атина оценява необходимостта от повече финансиране към страните с външни европейски граници, заяви премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцките медии. Продължава бежанският натиск към гръцките острови в Егейско море. Засилване охраната на външните европейски граници е в основата на стратегията за ограничаване на нелегалната миграция, заяви пред..

публикувано на 23.12.24 в 13:22

Петиция на читалища заради твърде малък брой финансирани проекти

Група читалища организираха петиция относно резултатите от програма "Читалища" на Министерството на културата , които бяха публикувани на 9 декември. Те показаха, че много малко проекти са получили одобрение – под 6% от всички , които са пожелали да се включат в програмата. Според организаторите на петицията това показва няколко неща – че..

публикувано на 23.12.24 в 13:17
Реджеп Ердоган

Ердоган пак призова за приемане на нова конституция в Турция

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган за пореден път отправи призив за приемането на нова конституция, предават турските медии. Той призова в частност опозиционните партии да подкрепят предложението на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) за съставяне на нова конституция. "Въпреки че опозицията не чува нашите искрени..

публикувано на 23.12.24 в 13:09
Президентът Йоханис (вдясно) натовари Марчел Чолаку да състави новото румънско правителство

Президентът Йоханис възложи на Марчел Чолаку да състави новото румънско правителство

Румънският президент Клаус Йоханис възложи на премиера Марчел Чолаку от Социалдемократическата партия да състави новото румънско правителство, след като три проевропейски партии постигнаха споразумение за парламентарно мнозинство, съобщи "Ройтерс". Коалиционното правителство, което се очаква да бъде гласувано от парламента по-късно днес, включва лявата..

публикувано на 23.12.24 в 13:06