Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А. Фененко: От 300 години няма поколение в Източна Европа, което да не е познавало промяната на границите

Алексей Фененко
Снимка: Николай Кръстев

Най-големият урок от Кримската война е свързан с това, че между големите и великите държави не може да има вечен мир. Спомняте си 1815 г. – края на Наполеоновските войни, когато бе провъзгласено, че от тогава нататък мирът е настъпил завинаги в Европа и започва епоха без войни. Не минават 40 години и започва нова война. И тук според мен е големият урок – че конфликтите между големите страни стават неизбежни, когато старият ред изчезва и трябва да бъде заменен с нещо, което в никакъв случай не може да се каже, че става по мирен начинТова каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" доц. Алексей Фененко от Катедрата по международна сигурност във Факултета по световна политика в Московския държавен университет "Михаил Ломоносов" по повод 160-годишнината от Кримската война. 

Вторият урок е, че не трябва никога да преоценявате своите сили и възможности. Ето например, руският император Николай надценява възможностите на Русия, смятайки, че тогава Австрия и Прусия ще застанат автоматично на негова страна, а по сушата влиянието на Русия е сигурно. Това остава най-сериозният мит, по времето на император Николай Франция винаги е била възприемана като опасен противник в континентално значение.

Третият и важен момент, е че никога не трябва да бъдете предварително убедени какви последствия може да доведе едно или друго събитие. Франция е смятала, че след Кримската война е наказала Руската империя за поражението през 1812 година, а Англия е смятала, че допринася за отслабването на Русия, което обаче довежда до желанието на Русия да се ориентира на юг към Индия и само след 15 години индийските владения на Лондон се изправят пред голяма заплаха, дори в по-голяма степен от тази преди Кримската война.

След 160 години руско-западното противопоставяне е по силно от руско-турското, убеден е той:

Като правило, историята показва, че без вмешателството на трети страни Русия и Турция се договорят доста добре в историческите си отношения. Спомнете си периода Мустафа Кемал Ататюрк или пък на последните 15 години, когато Русия и Турция изградиха отношения, надхвърлящи всички позитивни прогнози, или пък се върнете към управлението на Николай Втори от 1829-1841 г. до Лондонската конвенция. Колкото и да е странно, Русия и Турция, без да има някой, който да се намеси в техните контакти, винаги намират бързо компромис. Да, понякога това става трудно, но все пак са се решавали проблемите, но когато между тях влиза някой трети, противопоставянето между Турция и Русия става по-сериозно

След Кримската война Русия губи влиянието си на Балканите, смятат историците. Алексей Фененко обаче е на мнение, че тя не е имала фактическо влияние на полуострова преди нея:

Ето, имаме случая с Гърция, която Русия подпомага, и виждате, че когато тя става независима държава, веднага се преориентира към Великобритания. Сърбия, Черна гора и България в този момент все още не са били независими страни. А що се касае до влиянието във Влахия и Молдавия, Русия не го загубва. Но тук се налага изводът, че не можеш да загубиш това, което нямаш фактически. Затова смятам, че Русия нищо специално не губи в тази област, а Гърция доста по-рано е била изгубена за Руската империя. 

160 години след войната светът отново говори за Крим, защото полуостровът и днес представлява "контролния пакет от акции в Черно море", убеден е експертът.

Този, който владее Крим, той господства и над Черно море. Такова е географското положение на този полуостров, показващо ключовото му значение в Черноморския регион. Без Крим Русия би останала встрани и би била второстепенна сила в Средиземно море, а връщайки си Крим, тя става преобладаващ играч в Черно море и всъщност затова е естествено, че отново Крим е в центъра на всички разговори и действия.

Кажете ми поне едно поколение в Източна Европа през последните 300 години, което да не е познавало промяната на границите, заяви експертът в отговор на коментар, че анексирането на Крим е нарушение на международните принципи, свързани с ненакърнимостта на границите:

Ако възприемаме границите от 1991 година като някаква ценност, то тогава ще сте прав, но ако напротив, не ги смятаме за окончателни, то тогава нещата съвсем няма да са такива, заключи той.

Интервюто на Николай Кръстев с Алексей Фененко можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Moody's понижи перспективата пред рейтинга на Volkswagen

Рейтинговата агенция Moody's понижи перспективата пред рейтинга на германския производител на автомобили Volkswagen Group. Късно в петък от агенцията обявиха, че перспективата се понижава от "стабилна" на "негативна" заряди "влошените оперативни резултати на най-големия производител на автомобили в Европа". Volkswagen е най-големият..

публикувано на 12.10.24 в 10:16

Бойни действия, дипломатически срещи и ураган белязаха Нобеловата седмица

Войната в Украйна Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията на бойното поле "създава възможност" да се предприемат стъпки за прекратяване на войната в Украйна не по-късно от 2025 г. Той каза това в хърватския град Дубровник на срещата на върха "Украйна-Югоизточна Европа". През октомври, ноември и декември има..

публикувано на 12.10.24 в 09:44
Разрушения след руска атака с дронове в Запорожка област на Украйна, 28 март 2024 г.

Русия е атакувала украинската Запорожка област 425 пъти за денонощие

Русия е атакувала 425 пъти през изминалото денонощие украинската Запорожка област, като силите на Москва са взели на прицел 11 населени места в региона, предаде Укринформ, позовавайки се на информация от началника на Запорожката областна военна администрация Иван Федоров. Шолц обяви още 1,4 млрд. евро военна помощ за Украйна Съобщава се за двама..

публикувано на 12.10.24 в 09:05
Димо Попов

Италианският бизнес у нас заявява притеснения заради злоупотребите с краткосрочни болнични

Увеличените разходи на бизнеса за персонал налагат спешни мерки за регулиране на злоупотребите с краткосрочните болнични. Конфиндустрия България, която обединява италианския бизнес у нас, работи по предложения за решаването на проблема, както и с недостига на кадри на пазара на труда. Мерките ще бъдат предложени на Министерството на труда и..

публикувано на 12.10.24 в 08:24

Празник на духовната музика в Габрово

Днес в Габрово започва двадесет и второто издание на Празника на духовната музика. Две са концертните вечери в рамките на фестивала, който се провежда в навечерието на духовния празник на Габрово – 14 октомври – деня на Света Петка Българска.  Тази вечер в централния габровски храм "Света Троица" ще звучат източно -православни песнопения...

публикувано на 12.10.24 в 08:14

За една година сигналите за онлайн престъпления над деца са нарастнали шест пъти

До месец септември сигналите за онлайн престъпления над деца, които са постъпили в Националния център за безопасен интернет, са над шест пъти повече спрямо сигналите за миналата година. 99% от всички оплаквания са за престъпления спрямо момичета, съобщи за "Хоризонт" Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет. Антоанета Василева..

публикувано на 12.10.24 в 07:54

Жертвите на урагана "Милтън" в САЩ станаха 17

След урагана "Милтън" е потвърдена смъртта на най-малко 17 души. Вече много организации приемат дарения в помощ на засегнатите райони във Флорида, някои от които все още не са се възстановили от миналия преди това друг силен ураган Хелейн. Ураганът изсипал толкова много дъжд над части от района на Тампа Бей се квалифицира като събитие с..

публикувано на 12.10.24 в 07:46