Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хроничният недостиг на вода в Индия води до промяна на социалните норми

Снимка: БТА


Над 330 милиона индийци се борят с незапомнена суша, която отново показва какви са непредсказуемите последици от глобалното затопляне. Недостигът на вода засегна най-бедните слоеве на обществото, а местните земеделци са изправени пред хуманитарна катастрофа, изострена от десетилетия на неадекватна държавна политика.

Метеоролозите в западните индийски райони отбелязват последователни температурни рекорди, където живакът достига 45 градуса през деня, а през нощта спада до едва 38. Подобни температури водят до бързо обезводняване, силна отпадналост, немощ и скоропостижна смърт, при липса на адекватно хидратиране. Няма официални данни за смъртността до сега в резултат на рекордните жеги, но по последни данни жертвите са стотици.

Въпреки наличието на величествени реки като Инд и Ганг, водният баланс на Индия зависи от сезонните мусони, които през последните няколко години не носят очакваните количества дъждове. Миналата година валежите бяха с близо 50% по-малко от очакваните. Тазгодишните рекордните температури и съпровождащата ги суша водят до драстично изчерпване на водните ресурси и необратимо понижаване на подпочвените води. В страна, в която над 60% от населението се прехранва от земеделие, подобна суша има катастрофални последици. В някои райони, всяко семейство получава дажба от едва 50 литра за цялата седмица. Децата в селските райони са най-често изпращани да търсят вода, което може да означава вървене часове в адската жега.

Докато сушата е климатичен феномен, десетилетия на неефективна държавна политика обрича милиони хора на произвола на съдбата. От една страна водната инфраструктура в страната има нужда от спешно подобряване, а повсеместното замърсяване допълнително ограничава наличните източници. Държавни субсидии за земеделски насаждения, които изискват интензивно напояване в сухи райони и неустойчиво извличане на подпочвени води допринасят за задълбочаване на кризата през последното десетилетие.

Властите се опитват да се справят с последиците от настоящата суша с ограничените ресурси на тяхно разположение. Повсеместно са въведени режими на водата, ограничена е употребата за индустриални и селскостопански нужди, училищата са затворени, а водни цистерни носещи милиони литри питейна вода кръстосват железопътните линии в посока на най-засегнатите райони.

Хроничният недостиг на вода, води до промяна на социалните норми в консервативното индийско общество. В някои райони, традиционното моногамно семейство се превръща в полигамно, защото една съпруга не е в състояние да осигурява нужното количество вода. В западния и сух щат Махаращтра жените успяват да преодолеят вековни табута и се включат активно в социалния живот извън дома, за да подпомогнат прехраната на своите семейства.

Въпреки усилията на индийското правителство, ключът към справянето с последиците от глобалното затопляне е в превантивните мерки. Мерки, които ще дойдат твърде късно за над 20 000 индийци, починали в следствие на горещите вълни през последните двадесет години.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Река Арда

България и Гърция подписаха съвместната декларация за водите на Арда

България и Гърция подписаха съвместната декларация относно използването на водите на река Арда. Това съобщиха днес от гръцкото външно министерство. Българското външно ведомство все още не е потвърдило тази информация.  Съгласно днешното гръцко прессъобщение, вчера министрите на външните работи Йоргос Герапетритис и Георг Георгиев са..

публикувано на 03.05.25 в 16:02
Израелски камиони в буферната зона между Израел и Сирия

Израел обяви, че военните, разположени в Южна Сирия, са готови да защитят друзкото малцинство

Израелските военни заявиха, че силите им, разположени в Южна Сирия, са готови да защитят малцинството на друзите след неотдавнашните сектантски сблъсъци. Израелската армия "е готова да предотврати навлизането на враждебни сили в района на друзките села", се казва в изявление на военните, без да се уточнява дали става въпрос за ново разполагане или за..

публикувано на 03.05.25 в 15:33
Володимир Зеленски

Зеленски отхвърли примирието на Путин за 8, 9 и 10 май, иска пълно прекратяване на огъня

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли тридневното примирие, разпоредено от руския президент Владимир Путин, което съвпада с честванията за победата във Втората световна война в Москва, но заяви, че Киев е готов за пълно прекратяване на огъня.  В понеделник Кремъл съобщи, че прекратяването на огъня ще продължи на 8 май и 9 май -..

публикувано на 03.05.25 в 15:21

Ще има нов протест срещу клиниката в Пловдив, в която почина дете

Четири часа продължи протестът срещу частната клиниката в Пловдив, в която почина 6-годишният Ангел след дентално лечение с упойка, продължило четири часа.  Хората пробиха полицейския кордон, счупиха стъклото на входната врата на клиниката и влязоха в нея с искане за среща със стоматоложката и анестезиолога, извършили манипулацията на детето. Заради..

публикувано на 03.05.25 в 15:15
Патриарх Даниил ще оглави тържествените богослужения

Патриарх Даниил: Ако днес не харесваме това, което сме, причината следва да потърсим в себе си

Стотици граждани посрещнаха българския патриарх Даниил в Шумен. Той отслужи молебен в двора на Голямата базилика в Плиска, в рамките на празненствата по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Патриархът: Отдаваме почит към този, който приобщи българския род към Христовата..

публикувано на 03.05.25 в 14:16
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: С отстраняването на Пламен Тончев се доовладява ДАНС

Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след приемането на конституцията по повод решението на КС, на тема "опраскването на Конституцията". Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, един от председателите на "Да, България". "След като приехме..

публикувано на 03.05.25 в 14:02

Работата вече не е същата (трудът еволюира)

Кралство Бутан е една от най-слабо развитите страни в Азия, малко по-голяма е от Белгия и 85 процента от територията й е гора, там живеят по-малко от 800 000 души. По данни на Международната организация на труда обаче тя държи рекорда за най-дълга работна седмица – над 54 часа. За сравнение – в Китай е малко над 46, в САЩ – над 37и..

публикувано на 03.05.25 в 14:00