Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аманда Пол: Ако ЕС каже "не" на Турция, Ердоган ще скъса споразумението за реадмисия

Снимка: bnt.bg

Провалът на обещанието за премахване на визите ще се отрази зле на имиджа на Ердоган в Турция. Това заяви в интервю за предаването "Събота 150" Аманда Пол - старши анализатор от Европейския политически център в Брюксел. Тя призна, че ще се изненада, ако той избере курс на конфронтация с Брюксел заради отказ да промени антитерористичното си законодателство.

Не виждам каква друга алтернатива има Турция, след като тя вече е много изолирана в региона. Освен че е на път да нормализира отношенията си с Израел, тя скъса сътрудничеството с досегашни партньори като страните от Близкия изток и руснаците. Може би Турция сега се нуждае от ЕС повече от всякога. Освен че съюзът е неин основен търговски партньор, Турция разчита на подобряване на митническото си споразумение с него, след като реши въпроса с визите. То е съпоставимо за Анкара със значението на преговорите, които текат със САЩ за трансатлантическото търговско споразумение. Ако позициите на Турция в митническия съюз на Европа се разклатят, това ще й струва много пари. Така че, приказките на Ердоган, че „ЕС има нужда повече от нас, отколкото ние от него“ просто не са верни...

Според Аманда Пол няма пряка връзка между оставката на турския премиер Ахмед Давудоглу и миграционното споразумение с Евросъюза:

През последната година се виждаше как между него и президента Ердоган възникват все повече разногласия. Това беше кулминацията на напрежението между тях, тъй като Ердоган все повече се противопоставя на всеки, който не е на 100% съгласен с него. Очевидно обаче, на министър-председателя Давудоглу се приписваха заслугите за миграционното споразумение с ЕС и сега  - за предложението на ЕК за визова либерализация. Вероятно този факт е прелял чашата, тъй като президентът Ердоган обича само той да обира лаврите за всичко и да бъде възприеман от населението като лично отговорен за всеки успех на Турция. Той вече беше недоволен, че Давудоглу не подкрепяше напълно неговия стремеж към конституционна промяна на държавния модел на управление на Турция.

Ердоган действа сякаш де факто у него е цялата власт. Може би обаче той желае да я „легализира“, така да се каже. Не само в Европа, но и в Турция има критики, че той злоупотребява с мандата и с правомощията си на президент откакто пое поста преди 2 години. Освен това целта е да се демонстрира на света, че точно него турското население желае да види начело на властта. Тоест - че всичко което прави е по волята на народа. За тази цел Ердоган се нуждае от промяна на конституцията, която да подложи на референдум. Това винаги е била неговата цел и той няма да спре докато не я постигне.

Аманда Пол смята още, че ако ЕС каже „не“ на Турция, президентът Ердоган ще скъса споразумението за реадмисия на нелегалните имигранти:

Това ще бъде голяма катастрофа на ЕС, защото не може да се справи с втора вълна от мигранти, каквато видяхме миналата година.

Твърдението, че милиони турци ще тръгнат към Европа е силно преувеличено, заяви още анализаторът от Европейския политически център:

Европейците трябва да помнят, че турската позиция винаги е обвързвала въпроса за висите с прилагането на реадмисията на нелегални имигранти. Това е сърцевината на миграционната сделка. Ако не получат визова либерализация, турците нямат основание да продължат да приемат обратно мигранти - дори това да доведе до загуба на още човешки животи в морето. Нямам никакво съмнение, че президентът Ердоган е способен незабавно да откаже да приема мигранти от Гърция, ако сделката не се изпълнява. Най-много от това ще пострадат гърците, защото те ще бъдат отново оставени да понесат най-голямата тежест от миграционния поток. Ако границите към Европа продължат да бъдат затворени, Гърция просто ще потъне. Това би подкопало международната репутация на ЕС да се справи с тази хуманитарна криза.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отляво надясно - кметът на Тутракан д-р Димитър Стефанов, посланикът на България в Румъния Радко Влайков и кметът на Олтеница Михайца Бещя

Кметовете на Тутракан и Олтеница се ангажираха да работят за ферибот между двата града

Кметовете на Тутракан Димитър Стефанов и на румънския град Олтеница Михаица Бещя подписаха днес документи, с които двете общини поемат ангажименти да работят съвместно за пускането на фериботна линия през Дунав. Очаква се първите курсове да тръгнат през месец май.  Фериботна линия между Тутракан и Олтеница ще бъде пусната още през май тази..

публикувано на 12.02.25 в 16:43

Общините очакват 600 млн. лв. за проекти, в сметката на МРРБ има 200 млн. лв.

Държавата не е разплатила близо половината от договорените и изпълнени проекти на общините по Инвестиционната програма за миналата година. Опасенията на местните власти са, че тези 500 млн. лв. ще бъдат за сметка на очакваните за тази година над 1 милиард лева.   Зад тези цифри стоят замразени проекти, разкопани улици, недовършена ВиК..

публикувано на 12.02.25 в 16:29

НС прие правилата за номиниране на кандидати за управител на НЗОК и конституционен съдия

Парламентът прие процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител на Националната здравноосигурителна каса. Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Приети бяха и правилата за условията и реда за предлагане на кандидати за избор на съдия в Конституционния съд на Република България от квотата..

публикувано на 12.02.25 в 16:26

КЗК: Ценово регулиране не е в компактността ни, подавайте сигнали за антиконкурентно поведение

Комисията за защита на конкуренцията  (КЗК)  извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган.  Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като  насърчава всеки, който разполага с информация и/или..

публикувано на 12.02.25 в 16:09
Градският прокурор на София Илияна Кирилова

Прокуратурата ще преценява дали отново да иска Европейска заповед за арест на Пепи Еврото

Изнесените от разследващия сайт "Бърд" и Гражданското сдружение "Боец" документи, за които се твърди, че са на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, не са част от разследването срещу него. Това заяви градският прокурор на София Илиана Кирилова като се позова на наблюдаващия делото на т.нар. Пепи Еврото прокурор. Тя призова хората,..

публикувано на 12.02.25 в 16:05
Пийт Хегсет

Пийт Хегсет: Украйна едва ли ще си върне границите от 2014 г.

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви, че завръщането на Украйна в границите ѝ от 2014 г. е "нереалистично", както и че президентът Доналд Тръмп възнамерява да сложи край на войната в Украйна чрез дипломация. Хегсет говори в централата на НАТО в Брюксел. Той беше категоричен, че 5 процента от БВП разходи за отбрана е минимумът за..

публикувано на 12.02.25 в 16:03
Ваня Григорова

Според Ваня Григорова Столичната община не инвестира в общинските болници

Кметът на София Васил Терзиев и заместникът му по финанси и здравеопазване Иван Василев са отказали да сключат договори с неправителствени организации, които работят за приобщаване на хора с увреждания, които до сега са работили със Столичната община. За това алармира общинският съветник от "БСП за България“ Ваня Григорова. Тя съобщи, че..

публикувано на 12.02.25 в 15:55