Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благотворителни концерти с българско участие във Виена

На 18 март в забележителната старокатолическа църква “Св. Салватор“  в центъра на Виена прозвуча едно от най-известните сакрални произведения – “Стабат матер“ от Джовани Перголези. Кантатата, посветена на скърбящата Богородица, е сред най-дълбоките и силно въздействащи творби в областта на духовната музика, създадена през 1736 г. - само седмици преди ранната кончина на едва 26-годишния композитор.

Удачно подбрано бе мястото на концерта. Църквата “Св. Салватор“ във Виена е построена през XIV век и е издържана в готически стил, а през 1750 година се сдобива с орган. Интериорът, акустиката и атмосферата на този старокатолически храм засилват усещането за интимно звучене и духовност, с които музиката на Джовани Перголези завладява. 

Впечатляваща бе интерпретацията на кантатата “Стабат Матер“, в която се откроиха две български участия - на мецосопраното Дора Дочева-Кучи и на органистката Неви Асенова. Сопрановата партия бе изпълнена от Надя Ниг - млада певица от Лихтенщайн, учила вокална интерпретация при Дора Дочева. Прекрасната спойка в звученето на гласовете и изразителните тембри на двете певици бяха в унисон със съпровода на орган и съживиха картината на страданието, но и на вярата и любовта в творбата на Перголези.

Българското мецосопрано Дора Дочева-Кутчи има повече от 20-годишна успешна певческа кариера в Австрия, Германия, Швейцария, Италия и други страни. Тя завършва Вокалния факултет на Националната музикална академия “Панчо Владигеров“ в София като студентка на проф. Реса Колева, след което и магистратура в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Носителка е на международни отличия от певчески конкурси в Италия и Германия. В репертоара си има повече от 20 роли на оперна сцена, сред които Розина от “Севилският бръснар“, Еболи от “Дон Карлос“, Фенена от “Набуко“, Кармен в едноименната опера, Керубино от “Сватбата на Фигаро“. Гастролирала е  в много  европейски оперни театри като Фолксопер – Виена, Операта на Бастилията в Париж, Оперният театър в Лече - Италия, а също на сцената на Концертхаус - Виена, на Виенските фестивални седмици и др. Дора Дочева има многобройни участия и с  кантатно-ораториален  и камерен репертоар.  От 2002 г. тя е професор по вокална интерпретация в Консерваторията на Фелдкирх във Форалберг, Австрия. Певицата провежда майсторски класове в Консерваторията “Чимароза“ в Авелино, Италия, както и в Анкара, Турция.

Изпълнението на “Стабат Матер“ от Перголези  във Виена е лична идея на Дора Дочева-Кучи и е част от неин благотворителен проект в подкрепа на христианските малцинства и бежанци, останали във военните зони в Сирия. 

В интервю за предаването “Алегро Виваче“ на програма “ Хоризонт“ Дора Дочева сподели подробности за своята хуманна и благородна  идея, за необятното въздействие на музиката, както и искрени думи за красивата емоция, която тя всеки път съпреживява, изпълнявайки “Стабат Матер“ от Перголези. Чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34