Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зрелищен спектакъл и празнична емоция в Новогодишния оперетен бал на Музикалния театър в НДК

Новогодишен оперетен бал архив: Музикален театър


За трета поредна година вече превърнал се в традиция Новогодишният оперетен бал на Музикалния театър в зала 1 на НДК на 28 декември ще зареди публиката с празнично настроение, представяйки в програмата на спектакъла най-популярните и обичани арии, дуети и ансамбли от Щраус, Лехар, Калман, Офенбах и Целер. И като на всеки бал, не може да мине без виенски валс , полка, но и без темпераментните кан кан и чардаш, както и празничния „Радецки марш”.

В рамките на сезона, в който се честват 100 години професионална оперета в България, солистите, хорът, балетът и оркестърът на Националния музикален театър ще изпълнят откъси от „Прилепът” , „Виенска кръв” и „Една нощ във Венеция” на Щраус, „Царицата на чардаша”, „Графиня Марица”, „Принцесата на цирка”,„Старият Рац” на Калман, „Веселата вдовица”, „Джудита” и „Страната на усмивките” на Лехар.

Водещи на оперетния бал ще бъдат определяният за съвременен символ на оперетната музика в България Александър Мутафчийски, артист-солист в Държавен музикален театър "Стефан Македонски" в София, заедно със сопраното Катерина Тупарова.

"Радвам се, че Новогодишният бал се превръща в една хубава традиция. За трета година той ще бъде много пищен, зрелищен, зареждащ с настроение и емоция, защото самият жанр оперета е много жизнерадостен и зареждащ", каза в предаването "Закуска на тревата" по "Хоризонт" Александър Мутафчийски.

Двамата с Катерина Тупарова са неизменните Бони и Щаси в "Царицата на Чардаша" от Калман. Срещат се за първи път през 1998 г. в спектакъла на Националния музикален театър „Циганска любов“ от Лехар. Там участват в ролите на Йолан и Кайетан, а на 8- ми декември със спектакъла „Българи от старо време" двете звезди на оперетата отбелязаха в препълнената зала на театъра творческия си юбилей „20 години заедно на сцената“.

"Толкова е приятно, когато намериш сродна душа, ние с нея от сценични партньори станахме много близки приятели. Когато имаш до себе си такъв партньор на сцената , който диша заедно с теб и вие сте на една вълна, всичко се случва много по-лесно и по-истински. Ние много често се шегуваме, че дори заедно грешим. Когато единият бърка, другият веднага влиза в неговия тон и публиката много рядко забелязва грешките", споделя Мутафчийски за работата си със сопраното Катерина Тупарова, с която през декември отбелязаха 20- годишнината от сценичното си сътрудничество.

"Празничният "Радецки марш" е винаги накрая за поклони, това са неписани традиции. Интересно е, че традициите се създават, както от нас, артистите, така и от публиката. Тази година ще представим и произведения за първи път. Например, прочутият валс на Йохан Щраус-син „На хубавия син Дунав"  за първи път публиката ще го чуе във вокално изпълнение. Солистката на Музикалния театър Еделина Кънева ще го изпълни с текст на немски език, вокално изпълнение заедно с балета на театъра -това ще бъде един от акцентите в програмата на оперетния бал. Много изненади и чакани, обичани музикални моменти", споделя  Александър Мутафчийски, едно от най-ярките имена на Националния музикален театър "Стефан Македонски".

"Режисьор на концерта-спектакъл е проф. Светозар Донев, дългогодишен радетел на оперетата и мюзикъла в България. Той беше дълги години наш директор в Музикалния театър и винаги  с голямо удоволствие работим с него. Един истински познавач на жанра оперета и жанра мюзикъл. Благодарение на него в България преди десетина година се представи живият класик на мюзикъла Уебър, благодарение на неговите контакти и търсене. Ето, че така се набра скорост с Уебър, че сега през януари ни предстои дългоочакваната премиера на "Фантомът на операта!", разказва Мутафчийски и допълва, че освен оперетния бал, екипът на театъра подготвя и Коледно-новогодишен концерт в театъра, който също по традиция се очаква от публиката. Предстои и още един бал, който е за пловдивската публика в зала "Борис Христов" - "Зимна музикална феерия".

Александър Мутафчийски определя сцената на Музикалния театър за свой втори дом.
Роден във Варна, той завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров"специалност "Оперно пеене" в класовете на проф. Лили Стефанова и проф. Павел Герджиков.

"Странни са обратите в живота. Така се е случило. Сега и като го разказвам, на някои хора им се струва, че това не може да бъде реално, познавайки ме. Съмият аз също трудно си вярвам, че съм бил електротехник.
Това съм учил във Варна, завършил съм електротехникум, работил съм в ТЕЦ-Варна, сякъш е било в друг живот. И изведнъж се случи някакъв обрат, и аз не мога да си го обясня как реших да се занимавам с пеене. Слава Богу, намерих си пътя"
, споделя пред "Хоризонт" за професионалния си път солистът на Музикалния театър и продължава: "На сцената е магия, адреналинът ти се качва. Имам страшна сценична треска до ден днешен. Всяка едно излизане на сцената ми струва изключително нервно напрежение, но то изчезва в мига, в който завесата се отвори и видя публиката!"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08