Изкуството да се предизвикваш, или как всяка трудност и всеки страх се превръщат в трамплин за скок нависоко. Картонче с такъв текст може да бъде поставено под портрета на художничката Мая Петрова, госта в „Нощен Хоризонт“.
Мая е графичен дизайнер, изкушена от изкуството на винорела. Според нея тази акварелна техника на рисуване с вино вместо с бои е като жива, защото, както виното старее в бъчвите, така и цветовете на картината - винорел се променят.
Мая Петрова е завършила живопис, има магистърска степен по стенопис. Не си спомня кога за първи път е взела в ръка молива и листа хартия, но не е забравила как по време на скучните уроци в училище не е спирала да рисува, за което е била и гонена от час. В творческия си път тя се е занимавала с мода, а преди години, докато рисувала стената на зоомагазин, я видял директор в Киноцентъра, който я поканил да стане част от екипа художници на анимационни филми.
Днес паралелно с рисуването Мая се занимава и с фотография – улавя в обектива си както малките детайли наоколо, така и стихията на екстремните спортове.
Не спира да се предизвиква, защото това я вдъхновява и я кара да живее. Описва себе си като припрян, стриктен и леко разпилян човек, но подреден в собствения си хаос.
Според Мая Петрова талантът е малка стъпка към успеха, по-важни са желанието и трудът. Признава, че е благодарна за възможността, която има – да твори. На сайта с картините ѝ има цикъл, озаглавен „Баланс“, но признава за себе си, че равновесието е сложно при нея, тъй като често е в няколко крайности едновременно.
Както при импресиониста Едгар Дега и при Мая изкуството е начинът да изрази себе си, но не си прилича с Пол Гоген, който казва, че на изкуството му трябва философия, защото тя не се взема на сериозно, не търси дълбочина в това, което върши, защото „прехвърча“ от едно пространство в друго, от една гледна точка в друга.
Боите върху палитрата на Мая Петрова разбърка Лозина Владимирова в опит за един радиопортрет – чуйте в звуковия файл.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..