Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Асен Димитров

Асен Димитров
Снимка: Архив

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 125 години от рождението на големия български музикант Асен Димитров - диригент с важни заслуги за развитието на оперното изпълнителско изкуство и на хоровото дело у нас, композитор, не на последно място и изключителен педагог, подготвил цяла плеяда видни диригенти и оперни певци.

Асен Димитров е роден на 6 януари 1894 г. в Пловдив. От малък учи цигулка, свири в училищния оркестър. Завършва с отличие Пражката музикална академия, а дипломната му работа е симфоничната поема "Хаджи Димитър". След завръщането си в България през 1915 г. заминава на фронта, а след края на войната работи в София като пианист и участва в различни камерни състави. Прави впечатление като акомпанятор и е забелязан от диригента на Софийската опера Моисей Златин, който през 1923 г. го назначава за артистичен секретар, после за хормайстор, помощник-диригент и корепетитор, с когото певците разучават партиите си. През 1925 г. са първите самостоятелни постановки на Асен Димитров като диригент - на оперите "Риголето" и "Севилският бръснар". Цели 35 години той е на пулта на Софийската опера, дирижира над 30 творби от български и чужди автори. Сред най-забележителните му постижения са "Продадена невеста" от Сметана, руските "Княз Игор", "Снежанка", "Приказка за цар Салтан", "Дама Пика", "Йоланта", българските "Саламбо" и "Страхил войвода". От 1930 г. до смъртта си през 1960 г. Асен Димитров е главен художествен ръководител и диригент на мъжкия хор "Гусла", с който постига блестящи резултати. В хор "Гусла" диригентът откри Борис Христов и подпомогна неговото професионално израстване, а негови ученици са диригентите Руслан Райчев и Илия Главанаков.

Още интересни подробности от биографията на Асен Димитров и спомени за него на вокалния педагог Илия Йосифов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14