Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект преобразява ресторант "Аязмото" в Център за православно наследство

В бившия емблематичен за Стара Загора ресторант ще има още природонаучна сбирка и музей на митрополитите

Снимка: Старозагорски новини

Сградата на ресторант „Аязмото“ в Стара Загора ще се превърне в Център за православно историческо наследство с природонаучна сбирка и музей на митрополитите.

В края на 2018 година общината в Стара Загора дари имота на Старозагорската митрополия. Общинският съвет в града възложи на архитект Петър Влахов предварителното изготвяне на идеен проект. В интервю за предаването "Преди всички" той увери, че няма да има заведение за обществено хранене или увеселително заведение.

"Ние имаме срок до 10 години да реализираме проекта, т.е. до 10 години този православен център трябва да започне да работи. Защо толкова дълъг срок? Знаете, че Аязмото е паметник на културата и на дендрологичното изкуство, което води след себе си един мъчителен процес за получаване на разрешителни от бившия отдел за паметници на културата, сега НИНКН /Национален институт за недвижимо културно наследство/ към Министерството на културата. Тромава процедура и неизвестна като времетраене, затова поискахме едно по-спокойно време, за да можем да минем всички тези процедури", обясни архитект Петър Влахов.

"По настояване на консултантите, от историческа гледна точка искат този музей да бъде реализиран с мултимедия, с холограми, по най-съвременен начин", допълни той.

Според предварителните оценки за изпълнението на строителните дейности ще бъдат необходими около 5 милиона лева. Средствата ще бъдат набирани от дарения. Български емигранти също имат намерение да дарят средства, потвърди архитектът. Влахов очаква скоро да бъде открита банковата сметка за даренията.

"Всички очакват тая сграда да придобие първоначалния си вид  и да започне да функционира, защото едва ли има гражданин на Стара Загора, който да го устройва сегашното положение на сградата", подчерта архитект Влахов. 

Такъв вид сграда до момента не е правена в България, подчерта той. „Такъв център, с такива разнообразни функции, още повече да има експозиция как едно място, един такъв паметник на дендрологичното изкуство е бил създаван“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40