Стенописът е разположен на т.нар. Остров на съкровищата – бивша военноморска база, сега неделима част от града. Надписът "България" фигурира в различни варианти – на кирилица и на латиница, вплетени са цветовете на българското знаме.
„Правил съм стенописи къде ли не, но никога на стени от изоставено скуош игрище, където военните са играли тази много американска игра. В момента то е изоставено – те са две игрища едно до друго. Двете стени са с огромни размери – всяка от тях е пет на шест метра“, разказа Олег Гочев в предаването "Нощен хоризонт".
Мадарският конник е златен. „Все пак това е Островът на съкровищата. Исках да им подаря едно голямо съкровище, не тракийско, а съвсем съвременно“. Стенописът е открит на 11 ноември миналата година.
Олег Гочев отива в Сан Франциско като стипендиант по програмата „Фулбрайт“. Там, стъпвайки върху разбирането за Сан Франциско като мултикултурен и мултинационален град, започва да изследва как съвременният начин на живот се отразява върху публичната стенопис. „Там е хипермода, бих казал, че в Сан Франциско хората са луди за стенописи, може би защото имат много голяма латиноамериканска диаспора.“
В легендарен квартал на града например има над 600 стенописа, посветени на „всякакви народи, нации, митологии, религии“, обясни той. Руски, японски и китайски квартал допълват пъстрата картина на града. Така Гочев установил, че има налични руски и японски стенописи, но българската общност например си няма такива. Изучавайки въздействието на гражданското общество върху образите в публичните стенописи, решава да направи провокация със стенопис и на българската диаспора.
Избира Мадарския конник отчасти заради основната му символика, но и защото не спира да го очарова от детските му години до днес.
Според Олег Гочев творческата провокация именно на Мадарския конник се състои в това, че образът му е безкрайно познат на всеки българин, но е само силует и дава поле за безкрайни интерпретации. Преди да сътвори своята стенописна версия проф. Гочев изследва множество източници и тълкувания, посветени на конника. Развива идеята си върху скица, която някога е правил на място, пред самия скален релеф.
Изкуството публична стенопис беше неглижирано и почти загърбено през почти 30-те години преход, отбеляза още пред "Хоризонт" Олег Гочев. „Изкуството в тази битка за богатство беше силно неглижирано, защото в него нямаше толкова капитали.“
Заедно с живописта и скулптурата, стенописта е още от пещерните рисунки, когато е нямало дори архитектура, а човечеството е започнало да се отделя в онзи му етап на развитие от естественото му съществование, тоест, тези изкуства са част от осъзнаването на човека като същество, различно от природата, каза още проф. Гочев.
Цялото интервю е в звуковия файл.
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..