Много по-лесно е финансиране за документално кино да се намери във Финландия, изтъкна в предаването „12+3“ режисьорът Тонислав Христов.
Неговият нов документален филм „Тайният живот на Вера“ след дни ще бъде представен на фестивала „Сънданс“ – един от най-значимите форуми за кино в световен мащаб. Това е втори филм на Христов там, след като в програмата през 2017-а беше включена предишната му лента – "Пощальонът".
„Тайният живот на Вера“ разказва за млада финландска жена, с която Христов се запознава преди 6 или 7 години.
„Заинтересува ме нейното хоби – LARP-инг. Live action role playing – ролеви игри с живи хора. И в България се практикуват. Този, който снимахме в Полша, включваше 500 души, фенове на Хари Потър, които се събират в един замък и започват да живеят като герои от филма. Те имат подготвени сценарии. Случва се 3 пъти годишно – героите на хората се развиват в рамките на играта, имат свой живот, семейства и т.н.“, разказа Христов.
Влизането в роля помага на Вера да преодолее травма от детството, свързана с факта, че баща ѝ е бил алкохолик.
„Цял живот се бори с това. Във филма разказва как тези игри са ѝ помогнали да се срещне с баща си, който не е виждала от години, и да пребори демоните в себе си. Нейните герои в игрите са силни жени, които взимат всичко в свои ръце и се борят с демони, мутанти. Силата, която взима от тях, влиза в практика в реалния ѝ живот, с хората около нея“, допълва режисьорът.
„Живял съм 15 години във Финландия и е много по-лесно да убедиш хората тук в това да ти дадат пари (за кино), отколкото в България. Киното във Финландия се финансира от лотарията и има доста повече пари. По-лесно е да се експериментира и да се правят опити. Затова и се правят повече филми като цяло“, разказа още Христов.
Той допълни, че представяне на „Сънданс“, който е в Топ 5 на световните кинофестивали, поставя твореца на радара в индустрията и създава големи очаквания към него.
В България „Тайният живот на Вера“ ще бъде представен на пролетния „София филм фест“.
Подробности чуйте в прикачения файл.
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.