Много по-лесно е финансиране за документално кино да се намери във Финландия, изтъкна в предаването „12+3“ режисьорът Тонислав Христов.
Неговият нов документален филм „Тайният живот на Вера“ след дни ще бъде представен на фестивала „Сънданс“ – един от най-значимите форуми за кино в световен мащаб. Това е втори филм на Христов там, след като в програмата през 2017-а беше включена предишната му лента – "Пощальонът".
„Тайният живот на Вера“ разказва за млада финландска жена, с която Христов се запознава преди 6 или 7 години.
„Заинтересува ме нейното хоби – LARP-инг. Live action role playing – ролеви игри с живи хора. И в България се практикуват. Този, който снимахме в Полша, включваше 500 души, фенове на Хари Потър, които се събират в един замък и започват да живеят като герои от филма. Те имат подготвени сценарии. Случва се 3 пъти годишно – героите на хората се развиват в рамките на играта, имат свой живот, семейства и т.н.“, разказа Христов.
Влизането в роля помага на Вера да преодолее травма от детството, свързана с факта, че баща ѝ е бил алкохолик.
„Цял живот се бори с това. Във филма разказва как тези игри са ѝ помогнали да се срещне с баща си, който не е виждала от години, и да пребори демоните в себе си. Нейните герои в игрите са силни жени, които взимат всичко в свои ръце и се борят с демони, мутанти. Силата, която взима от тях, влиза в практика в реалния ѝ живот, с хората около нея“, допълва режисьорът.
„Живял съм 15 години във Финландия и е много по-лесно да убедиш хората тук в това да ти дадат пари (за кино), отколкото в България. Киното във Финландия се финансира от лотарията и има доста повече пари. По-лесно е да се експериментира и да се правят опити. Затова и се правят повече филми като цяло“, разказа още Христов.
Той допълни, че представяне на „Сънданс“, който е в Топ 5 на световните кинофестивали, поставя твореца на радара в индустрията и създава големи очаквания към него.
В България „Тайният живот на Вера“ ще бъде представен на пролетния „София филм фест“.
Подробности чуйте в прикачения файл.
Този месец отбелязваме 203 години от рождението на великия руски писател, публицист, мислител и философ Фьодор Достоевски. Класикът е роден на 11 ноември (по нов стил) 1821 г. в Москва. Достоевски е друг свят, който открехва друга врата към смисъла на живота, битието и духа. Той е един от най-четените писатели в света. Романите му..
В Плевен с концерт под наслов „На рожден ден с приятели“ отпразнуваха 60-години от създаването на Общинския духов оркестър с диригент Пламен Марков. Препълнената зала “Катя Попова“ аплодира музикантите, които радват на всички празнични събития плевенчани с разнообразен репертоар. Диригентът Пламен Марков ръководи духовия оркестър повече..
Скулпторът проф. Кирил Мескин е носителят на голямата награда на Дружеството на плевенските художници „Св. Пимен Зографски” за 2024 г. Призът беше официално връчен при откриването на традиционния Есенен салон в Арт център Плевен в Градската градина. Наградата връчи заместник-кметът с ресор „Хуманитарни дейности“ в Община Плевен Елина..
На 9 ноември в морската ни столица диригентът Павел Балев ще ръководи концерта "TUTTO VERDI" с участието на баритона Кирил Манолов, солисти, хор и оркестър на Държавна опера - Варна. В края на октомври българинът с успешна международна кариера дебютира като диригент на Берлинския радио-симфоничен оркестър. Той беше поканен да партнира с този състав..
Ректорът на НХА проф. Георги Янков представя своя юбилейна изложба, озаглавена "Неоренесанс". Изложбата е позиционирана в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Такава юбилейна изложба предполага равносметка, ретроспекция . Решихме обаче, че може да бъде представена и с чисто нови работи , разказа той пред БНР. Сред творбите са плакати..
На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
" Директорът на Народния театър е виновният. Някой плаща, за да се извърши тази провокация". Това заяви пред БНР Иван Гранитски , издател и член на..
"Юнакът" – Борисов, има пред себе си два пътя, които му дават кратка власт и отвратителен резултат . "Първият е към ПП и сглобка. Ние излизаме от..
Ударът срещу КТБ беше началото на пленяването на държавата от силите на мрака . Това каза пред БНР Цветан Василев, мажоритарен собственик на фалиралата..